Minister zdrowia: mamy do czynienia z eksplozją pandemii

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Twitter, PAP20 października 2021 18:53

Minister zdrowia zapowiada kontrole sanepidu i policji w woj. lubelskim, następnie w woj. podlaskim. Powód? - Przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii. Jeśli sytuacja się utrzyma, to zaburzy wszystkie prognozy, które przedstawialiśmy - przyznał 20 października Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w Legnicy Fot. PAP/Sebastian Borowski
  • 20 października minister zdrowia przyznał, że "przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii"
  • - Jeśli sytuacja się utrzyma, to zaburzy wszystkie prognozy, które przedstawialiśmy - powiedział Adam Niedzielski na konferencji prasowej w Legnicy
  • Dziś w sprawie będzie obradowała Rada Medyczna. Czy wrócą obostrzenia?

Minister zdrowia: mamy do czynienia z eksplozją pandemii

Minister zdrowia zapowiada kontrole sanepidu i policji w woj. lubelskim. Mówił o tym podczas wizyty w Legnicy.

- Dzisiejsza konferencja miała być poświęcona modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, jednak sytuacja epidemiczna wymusza na nas zmianę przedmiotu konferencji - cytuje szefa resortu zdrowia Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

- Przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii. Wzrosty mamy z tygodnia na tydzień 85- i ponad 100- proc. czyli to podwojenie wyniku. Jeśli sytuacja się utrzyma, to zaburzy wszystkie prognozy, które przedstawialiśmy - dodał Adam Niedzielski.

Zapowiedział również, że w środę, 20 października o 14.30 odbędzie się posiedzenie Rady Medycznej, "na którym będziemy rozważać podjęcie kolejnych kroków".

Minister zdrowia zapowiada kontrole sanepidu i policji w woj. lubelskim

Jak mówił szef resortu zdrowia ostatnie dane o liczbie nowych zakażeń "to odejście od stabilnego wzrostu". Sytuacja - co podkreślił - staje się bardzo poważna, co widać m.in. w liczbie hospitalizacji.

- Prawie jedną trzecią zakażeń dobowych generują dwa województwa: lubelskie i podlaskie. W lubelskim jest zajętych ponad 700 łóżek - wskazał Niedzielski.

Dodał, że w związku z sytuacją poprosił sanepid, aby w woj. lubelskim odbywały się kontrole inspektorów sanitarnych i policji. Podobne rozmowy mają być prowadzone również z wojewodą podlaskim. 

- Mamy uzgodnienie z policją, że polityka zwracania uwagi zmieniać się będzie  na politykę wystawiania mandatów, czyli ta proporcja mandatów będzie zdecydowanie rosła - zapewnił. 

Dodajmy, że w woj. lubelskim i podlaskim jest najgorsza sytuacja epidemiczna. 20 października MZ raportowało o  5559 nowych zakażeniach koronawirusem. W tym w woj. lubelskim to 1249 przypadków, natomiast w woj. podlaskim - 587. W sumie w całej Polsce minionej doby zmarło aż 75 osób.

Sprawdź: Koronawirus. 20 października. Ogromny wzrost zakażeń. Rekord zgonów

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum