Minister zdrowia: dziś znów ponad 12 tys. nowych zakażeń. Wielkanoc możemy spędzić w domach

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2021 09:15

- Mamy 12 142 nowych zakażeń koronawirusem. Dzisiejsza liczba jest niemal taka sama, jak wczoraj. Niestety może tak być, że Wielkanoc spędzimy w domach - mówił w czwartek w RMF FM minister zdrowia.

Minister zdrowia: dziś znów ponad 12 tys. nowych zakażeń. Wielkanoc możemy spędzić w domach
Niestety może tak być, że Wielkanoc spędzimy w domach - przyznał minister zdrowia. Fot. Adam Guz/KPRM

Adam Niedzielski zwrócił też uwagę, że ważne jest porównywanie liczby zakażeń tydzień do tygodnia, a nie dzień do dnia.

- W porównaniu  do czwartku z ubiegłego tygodnia dzisiejsze liczny wskazują, że mamy 33 proc przyrost. Tych zakażeń jest o ponad trzy tysiące więcej - zaznaczył.

- Ten szczyt trzeciej fali ma być na poziomie średniej 10 -12 tys. zachorowań.  Obecnie ta średnia wynosi 8 tys. Podkreślam, to jest średnia tygodniowa, co oznacza, że te dzienne liczby zakażeń mogą być rzędu 15 -16 tys. - mówił.

- To oznaczałoby, że wtedy będziemy mieli pod koniec marca szczyt zachorowań. Wszystko zależy od scenariusza, ale jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to prawdopodobnie będziemy musieli taki scenariusz rozważyć, żeby tę Wielkanoc spędzić w domach - wyjaśnił. 

- My zmieniliśmy już filozofię podejścia do walki z pandemią. Na jesieni dominowało to, żebyśmy się w jak największym stopniu chronili. A już nie wspomnę o wiośnie (ub. roku - przyp. red.), kiedy tak naprawdę broniliśmy się i zamykaliśmy wszystkie drzwi, żeby nie wpuszczać tego koronawirusa. Teraz ta polityka jest nieco mniej dolegliwa - zaznaczył.

Minister zdrowia odniósł się także do pytania red. Mazurka, który zwracał się z zapytaniem, czy ta regionalizacja obostrzeń nie przyszła za późno? Z rozmowy wynikało, że inspektorzy sanitarni woj. warmińsko-mazurskiego, zwracali uwagę, nieoficjalnie, że oni alarmowali, iż ta liczba zakażeń narasta i że trzeba podjąć jakieś ostrzejsze kroki.  

W ocenie ministra Niedzielskiego jednak, ta polityka regionalizacji obostrzeń nie przyszła za późno. - Mamy taką politykę, żeby chcemy jak najbardziej luzować obostrzenia - wyjaśnił.

Podkreślił także, że jest kilka powodów, dlaczego obecnie regionalizację obostrzeń przeprowadza się województwami a nie powiatami.

- Tutaj jest kilka powodów. Pierwszy powód jest taki, że województwa i ich granice są dosyć dobrze rozpoznawane. Niestety mieliśmy takie przypadki wcześniej, jak zarządzaliśmy na poziomie powiatów, że trudno było ludzi nawet informować, jak zmieniają powiaty przemieszczając się, że od tej granicy już obowiązują inne zasady - mówił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze