Minister zdrowia: druga dawka szczepionki jest zabezpieczona, za opóźnienia przepraszam

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2021 13:50

Pod względem zabezpieczenia drugiej dawki szczepionki jesteśmy bezpieczni - zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski. Przepraszał za występujące opóźnienia w dostawie dawek do punktów szczepień.

Minister zdrowia: druga dawka szczepionki jest zabezpieczona, za opóźnienia przepraszam
- Pod względem zabezpieczenia drugiej dawki jesteśmy bezpieczni - zapewniał Adam Niedzielski. Fot. Twitter/MZ

Niedzielski był pytany w środę (17 lutego), jak będą wyglądały w najbliższym czasie szczepienia w sytuacji, gdy izby lekarskie apelują by dalej szczepić medyków podczas gdy zostały wstrzymane szczepienia grupy zero na rzecz seniorów. Dopytywany był też, kto w takiej sytuacji będzie szczepiony priorytetowo i czy osoby, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki, dostaną też drugą.

Minister zdrowia powiedział, że początkowo system wyglądał tak, że odkładano połowę dawek, by było zabezpieczone drugie szczepienie. Potem, jak mówił, doszło do zaburzenia tego łańcucha, gdy zmniejszyła się ilość dostarczanej szczepionki i wtedy, aby utrzymać płynność akcji szczepieniowej nie odkładane drugiej dawki.

- Teraz jesteśmy w takiej sytuacji, że bieżące wpływające dostawy są dystrybuowane w ten sposób, że przede wszystkim w pierwszej kolejności idą dla pacjentów z drugą dawką, a następnie dla pacjentów powyżej 70. roku życia. To, co zostaje trafia do grupy zero na nowe szczepienia. Tak się składa, że redukując te zapasy na drugą dawkę mamy teraz łańcuch dystrybucji, który w zasadzie odbywa się w ten sposób, że jest na bieżąco dostarczana dostawa dystrybuowana do ośrodków i stąd rzeczywiście pojawiają się opóźnienia - zaznaczył Niedzielski.

Podkreślił, że poniedziałkowe szczepienia realizowano z zapasów, które były, a potem były uzupełniane nową dostawą.

- Obecnie sytuacja się zmieniła i jak nowa dostawa przychodzi, to ona jest dystrybuowana. Dlatego bardzo trudno jest zapewnić sytuację, że w poniedziałek od razu trafiają szczepionki do poszczególnych punktów. One dopiero we wtorek, czasami w środę, trafiają do punktów i stąd są rzeczywiście sytuacje, za które bardzo przepraszamy, które polegają na przesunięciu terminów" - mówił minister zdrowia.

- Pod względem zabezpieczenia drugiej dawki jesteśmy bezpieczni - zapewniał Niedzielski.

Dodał, że jako że trwa akcja szczepienia nauczycieli preparatami Astra Zeneca, ma nadzieję, że będzie to oznaczało zwiększenie liczby szczepień wykonywanych tygodniowo.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze