Minister zdrowia do szefów lecznic: zachęcam do kierowania personelu na badania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2020 16:06

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w piśmie wystosowanym do kierujących placówkami ochrony zdrowia zachęca, aby wysyłali personel na badania diagnostyczne pod kątem COVID-19.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

W datowanym na 28 kwietnia piśmie - z którym w środę zapoznała się PAP - szef resortu zdrowia podkreślił, że zgodnie ze wskazaniami głównego inspektora sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia każda osoba personelu, która "ma objawy chorobowe; miała kontakt z osobą zakażoną; podejrzewa, że taki kontakt w ostatnim czasie miał miejsce lub ma wątpliwości co do swego stanu zdrowia, ma pełne prawo być skierowana na testy PCR, wykrywające obecność koronawirusa".

Minister wskazał, że decyzje w tej sprawie zawsze spoczywają na dyrektorze ds. medycznych szpitala, we współpracy z zespołami epidemiologicznymi i zespołami ds. zakażeń szpitalnych. Szef MZ podkreślił w swoim piśmie, że każde takie badanie, które zostanie przeprowadzone w jednym z laboratoriów na liście Ministerstwa Zdrowia, zawsze będzie finansowane ze środków publicznych.

- Zachęcam do kierowania na badania diagnostyczne personelu zawsze, gdy istnieje wyszczególnione w piśmie wskazanie. Zagwarantowanie bieżącego dostępu do testów zapewnia bezpieczeństwo pracy całemu podmiotowi ochrony zdrowia - zaznaczył Szumowski.

W piśmie datowanym na 29 kwietnia minister zaznaczył, że regulacje te dotyczą wszystkich pracowników - również z personelu niemedycznego - którzy mają kontakt z pacjentem lub z materiałem zakaźnym.

O tym, że minister wysłał do szpitali pismo dotyczące badania personelu poinformował w środę rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum