Minister zdrowia do medyków: To wyraz pogardy dla opinii pacjentów

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia15 lipca 2021 05:00

Medycy oburzeni listem poparcia dla Niedzielskiego. Minister odpowiada: porównanie wystąpienia ponad 200 organizacji pacjenckich do „spontanicznych wystąpień” za komuny to wyraz pogardy dla opinii pacjentów.

Adam Niedzielski, minister zdrowia/ Fot. PTWP
  • Narasta konflikt na linii medycy - minister zdrowia. Ci pierwsi chcą odwołania Adama Niedzielskiego. W sprawie napisali do premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego
  • W odpowiedzi organizacje pacjenckie opublikowały list do premiera, w którym popierają Niedzielskiego i apelują o pozostawienie go na stanowisku
  • Medycy w ostrych słowach komentowali wczoraj list w mediach społecznościowych. - Wstyd - pisali. Odpowiedział im Niedzielski

Niedzielski odpowiada medykom: To wyraz pogardy dla opinii pacjentów

Medycy w ostrych słowach komentowali w środę, 14 lipca, list poparcia organizacji pacjenckich dla ministra Adama Niedzielskiego. Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy napisał na Twitterze:

- „Za komuny”, po wydarzeniach radomskich w roku 1976 było mnóstwo spontanicznych wystąpień robotników i załóg zakładów pracy w obronie partii i rządu, który dba o zwykłych ludzi, a nie o "spekulantów" i warchołów – dopowiada.

Tego samego słowa te skomentował – również za pośrednictwem mediów społecznościowych – Adam Niedzielski.


- Porównanie wystąpienia ponad 200 organizacji pacjenckich do „spontanicznych wystąpień” za komuny to wyraz pogardy dla opinii pacjentów. Mam nadzieje, że to odosobniony głos w środowisku medycznym – napisał szef resortu zdrowia.

Czytaj więcej: Organizacje pacjenckie bronią ministra Niedzielskiego. Bukiel w dosadnych słowach komentuje

Konflikt między medykami na Niedzielskim narasta

Dodajmy, że dosadny komentarz Bukiela to jeden z wielu podobnych w środowisku na list poparcia dla Niedzielskiego. Wystosowały go Federacja Pacjentów Polskich, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Orphan, Res Humanae, Federacja Stowarzyszeń "Amazonki" czy Fundacja Urszuli Jaworskiej.

- Środowisko organizacji pacjentów pozytywnie ocenia dialog prowadzony przez Ministra Zdrowia z pacjentami zarówno w wymiarze instytucjonalnym jak i poprzez indywidualne spotkania z przedstawicielami poszczególnych organizacji, dostrzegając również obszary, gdzie możliwe jest zintensyfikowanie tej współpracy - czytamy w liście.

Przewodniczący OZZL pismo skomentował w ostrych słowach.

- Czy można wygrać wojnę walcząc ze swoimi żołnierzami? Czy można wygrać z chorobami pacjentów walcząc z medykami, którzy te choroby leczą? Czy z perspektywy pacjenta walka ministra zdrowia z medykami jest korzystna – pytał Bukiel na TT.

I wyjaśniał: - To nie chodzi o to, że minister nie spełnia oczekiwań medyków, tylko o to, że złe warunki pracy i płacy spowodują (jeszcze większy) niedobór medyków w publicznej ochronie zdrowia, a jeśli nie ma medyków, to nie ma też leczenia. Kto Was będzie leczył szanowni Pacjenci? Minister?

W podobny tonie list oceniło również Porozumienie Chirurgów na TT.

- Czy mamy przez to rozumieć, że Wy pacjenci godzicie się na bylejakość w ochronie zdrowia, brak dyżurów radiologów i diagnostyki usg w szpitalach czy też błędy medyczne wynikające z przepracowania lekarzy, którzy z powodu braków kadrowych pracują po 300 i więcej godzin miesięcznie?

List krótko skomentował również Krzysztof Łanda, lekarz, a wcześniej również podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

- Ale wstyd. Coś nieprawdopodobnego. Organizacje tam podpisane Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ nie reprezentują już pacjentów. To biznes i polityczne lizusostwo - napisał. 

Medycy kontra resort zdrowia. O co chodzi?


Przypomnijmy: na początku lipca przedstawiciele najważniejszych związków i samorządów w ochronie zdrowia napisali do Mateusza Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy z wnioskiem o odwołanie Adama Niedzielskiego z zajmowanego stanowiska. 

- Współpraca przedstawicieli naszych zawodów z aktualnym Ministrem Zdrowia od dawna jest całkowicie nieudana, a błędy Pana Ministra w ocenie sytuacji w systemie opieki zdrowotnej, wybiórcze podejmowanie działań w sprawach istotnych dla systemu oraz usilne podtrzymywanie swoich autorytarnych, niekorzystnych decyzji kończą się wielką stratą dla polskiego pacjenta i pracowników ochrony zdrowia - czytamy w piśmie.

Dokument podpisali Krystyna Ptok, Zofia Małas, Krzysztof Bukiel, Maciej Krawczyk, Andrzej Matyja, Alina Niewiadomska, Monika Mazur, Ewa Ochrymezuk, Beata Kalicka oraz Beata Rozner.

Wskazywali, że działania ministra „pogarszają dostęp do opieki zdrowotnej, zwiększają migrację zewnętrzną i wewnętrzną pracowników systemu opieki zdrowotnej oraz zniechęcają absolwentów kierunków medycznych do podejmowania pracy w zawodzie w Polsce, potęgując tym samym szybki wzrost średniej wieku pracowników publicznego systemu opieki zdrowotnej”.

- Nasze zażenowanie wywołują kolejne publiczne zapewnienia Pana Ministra o prowadzeniu dialogu i rozmowach ze związkami zawodowymi i samorządami w sytuacji, gdy przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia ignorują inne niż swoje rozwiązania, a od strony społecznej oczekują jedynie bezwzględnej akceptacji ministerialnych propozycji. Działania w tym zakresie Ministra Zdrowia to nie jest dialog i wspólne rozwiązywanie problemów systemu ochrony zdrowia, to monolog władzy nieliczącej się z pacjentem i personelem, podszyty ignorancją i przekonaniem o własnej wyższości – oceniali. 

Czytaj więcej: Najważniejsze organizacje w ochronie zdrowia chcą dymisji Niedzielskiego. Wniosek do premiera, prezydenta i prezesa PiS

List poparcia dla ministra zdrowia

Tymczasem w środę, 14 lipca, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
opublikował na Twitterze list poparcia organizacji pacjenckich dla Adama Niedzielskiego. Pismo parafowały Federacja Pacjentów Polskich, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Orphan, Res Humanae, Federacja Stowarzyszeń "Amazonki" czy Fundacja Urszuli Jaworskiej.

- Środowisko organizacji pacjentów pozytywnie ocenia dialog prowadzony przez Ministra Zdrowia z pacjentami zarówno w wymiarze instytucjonalnym jak i poprzez indywidualne spotkania z przedstawicielami poszczególnych organizacji, dostrzegając również obszary, gdzie możliwe jest zintensyfikowanie tej współpracy - czytamy w liście.
Dalej jest m.in. zrozumieniu ministra dla problemów i oczekiwań organizacji co przejawia się "w podejmowanych inicjatywach organizacyjnych i legislacyjnych". Jest też prośba do premiera Morawieckiego, by umożliwił Niedzielskiemu kontynuację "realizowanej dla dobra pacjenta misji na dotychczasowym stanowisku".

Czytaj również: Organizacje pacjenckie piszą list do premiera w obronie Niedzielskiego. Minister odpowiada im na Twitterze

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum