Minister zdrowia: część opozycji chce utrzymania obostrzeń do połowy lutego

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2021 13:50

Trzeba powiedzieć uczciwie, że podczas rozmów rządu z opozycją w sprawie szczepień przedstawiane stanowiska były bardzo często różne, również wewnątrz opozycji. Szczególnie dotyczyło to podejścia do obostrzeń - przyznał we wtorek (26 stycznia) Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Minister zdrowia: część opozycji chce utrzymania obostrzeń do połowy lutego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Część opozycji przedstawiała zdanie dotyczące konieczności luzowania obostrzeń, z drugiej strony mieliśmy głosy, które mówiły o tym, żeby przedłużyć istniejące regulacje do połowy lutego. Oczywiście wszystkie stanowiska bierzemy pod uwagę. - Analizujemy możliwości, które były realizowane w innych krajach.

Adam Niedzielski przypomniał, że dzisiejsza liczba nowo wykrytych zakażeń koronawirusem wynosi ponad 4,5 tys. i "jest to jedna z najmniejszych liczb w ostatnich miesiącach".

- Daje to przestrzeń do rozmowy (o poluzowaniu obostrzeń - red.). Ale uczulam, że nie można patrzeć tylko na własne podwórko, ale na to, co się dzieje dokoła. Ryzyko związane z transmisją mutacji wirusa brytyjskiego, południowoafrykańskiego, również trzeba uwzględniać - podkreślił Niedzielski.

Minister Zdrowia poinformował, że część dyskusji dotyczyła organizacji badań w Polsce w obszarze identyfikowania i monitorowania mutacji koronawirusa. - W tym tygodniu te badania już się rozpoczynają. Będzie je prowadził zespół pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pyrcia zlokalizowany w Krakowie (chodzi o Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ - red.) - zapowiedział Niedzielski.

Dodał, że "na razie są dwa dodatkowe ośrodki, które zespołowi krakowskiemu będą przekazywały materiał biologiczny do badań", a możliwość identyfikacji nowych odmian koronawirusa zdecydowanie wzrośnie.

Jak mówił Niedzielski, takie badania mogły być prowadzone już wcześniej - przez każde laboratorium, za pomocą systemu raportowania informacji w tym zakresie, "który spina NIZP-PZH". - W ciągu ostatniego miesiąca utworzyliśmy formalny projekt badawczy, który w sposób scentralizowany, budując całą sieć laboratoriów, będzie te informacje regularnie przetwarzał - podsumował szef resortu zdrowia.

Niedzielski zaznaczył, że jeśli chodzi o dostawy szczepionek, harmonogramy zakupowe, sytuacja jest bardzo dynamiczna.

- Regularnie pojawiają się nowe propozycje ze strony dostawców. Dzisiaj mamy je od Moderny, która przestawiła akcent dostaw z IV na III kwartał br., co z naszego punktu staje się już interesujące. Ale pojawiają się też nowi, kolejni producenci, z którymi w ramach mechanizmu europejskiego będziemy podpisywać umowy - podsumował.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze