Minister zdrowia: co najmniej do listopada nie będzie eskalacji zakażeń koronawirusem

Autor: • Źródło: PAP05 września 2022 14:56

Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że co najmniej do listopada nie będzie eskalacji zakażeń koronawirusem – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Pytany o ewentualny ponowny lockdown stwierdził, że "jesteśmy w innej zupełnie rzeczywistości".

Minister zdrowia: co najmniej do listopada nie będzie eskalacji zakażeń koronawirusem
Minister zdrowia uspokaja przed wzrostem zakażeń koronawirusa Fot. Shutterstock

Szef MZ był pytany w RMF FM m.in. o to, czy przewiduje znaczący powrót COVID-19 i konieczność noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

"Myślę, że COVID-19 jest tym, co będzie chyba w coraz mniejszym stopniu martwiło ministra zdrowia. Widzimy wyraźnie, że jesteśmy po pewnym apogeum zachorowań, mówię o fali wakacyjnej" - powiedział szef MZ.

"Nie będziemy mieli powtórki scenariusza takiego jak w poprzednich latach" - zaznaczył.

Pytany o najgorszy możliwy scenariusz covidowy, minister Niedzielski, odparł, że "najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że co najmniej do listopada nie będzie eskalacji zakażeń".

Dopytywany, czy nie przewiduje zamykania firm, restauracji i galerii handlowych, minister zapewnił, że absolutnie nie. "Mamy do czynienia z taką już odpornością populacyjną w kraju (…), że jesteśmy w innej zupełnie rzeczywistości" - podkreślił.

Na pytanie, czy można spokojnie planować ferie, Niedzielski powiedział: "myślę, że tak".

Szef MZ był też pytany o sobotnią wypowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie palenia w piecach. Lider PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu z mieszkańcami w Nowym Targu mówił w weekend, że trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami, bo Polska musi być ogrzana. Zapewniał też, że "węgiel będzie przybywał" i do końca sezonu wszyscy potrzebujący go otrzymają.

"Zanieczyszczenie powietrza (…) jest poważnym czynnikiem" - stwierdził szef MZ, akcentując, że nie można go bagatelizować. "Ale wszyscy musimy też zdać sobie sprawę, że czeka nas trudna zima. Mówię tu o sytuacji geopolitycznej, o tym, jak będzie wyglądało zaopatrzenie w surowce energetyczne. To są bardzo poważne zagadnienia" - dodał Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum