Minister zdrowia: będzie większa dostępność testów antygenowych, kwarantanna bez telefonu z sanepidu

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 30 października 2020 16:57

- Nadal idziemy drogą środka w walce z koronawirusem. Odrzucamy oba ekstremalne modele - zarówno pełny lockdown, jak i zupełnie pasywne podejście do epidemii - powiedział na piątkowej (30 października) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia: będzie większa dostępność testów antygenowych, kwarantanna bez telefonu z sanepidu
Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej, 30 października br.; FOT. Screen/PTWP

- Uważnie monitorujemy sytuację. Z jednej strony rośnie liczba zakażeń SARS-CoV-2, z drugiej strony wykonywanych jest coraz więcej testów na obecność koronawirusa. Ostatniej doby ich liczba sięgnęła już prawie 78 tys. a jeszcze tydzień temu wynosiła ponad 20 tys. - przypominał szef resortu zdrowia.

Niedzielski podkreślał, że poza zamknięciem cmentarzy oraz zaleceniem pracy zdalnej dla pracowników administracji publicznej, rząd nie wprowadza na razie więcej obostrzeń.

- Jednak bardzo wnikliwie analizujemy prognozy dotyczące sytuacji epidemicznej - zaznaczył i dodał, że cały czas aktualne są dwa warianty – scenariusz wykładniczy (szybki wzrost liczby nowych infekcji) oraz wariant linowy (powolny, stopniowy wzrost zakażeń). - W ostatnich dniach Polska znajduje się pomiędzy tymi oboma trendami - stwierdził Niedzielski.

- Analizujemy też tempo wzrostu liczby zakażeń. Na początku października tydzień do tygodnia następowało ich podwojenie. Od połowy października obserwujemy już niższą stopę wzrostu zakażeń, co jest optymistycznym sygnałem. Podobnie jak fakt, że nieco spada też w ostatnich dniach liczba zleceń na testy w kierunku koronawirusa wystawianych przez lekarzy POZ - mówił minister zdrowia.

Informował też, że trwają prace nad nową, trzecią już strategią walki z koronawirusem w Polsce: - O jej szczegółach poinformujemy w przyszłym tygodniu. Zmiany dotyczyć będą, między innymi kwarantanny. Będzie można ją rozpocząć, nie czekając na telefon z sanepidu. Jeśli wiemy, że ktoś z naszych domowników ma dodatni wynik testu, po prostu pozostańmy w domu - powiedział Adam Niedzielski.

- Chcemy też zwiększyć liczbę przeprowadzanych szybkich testów antygenowych - m.in. w SOR-ach, na izbach przyjęć oraz w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wyniki testów antygenowych staną się taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia koronawirusem, jak badania PCR - zapowiedział minister zdrowia.

Podczas piątkowej konferencji prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19 i krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych zaznaczył, że szersze niż dotychczas stosowanie testów antygenowych pozwoli na "bardzo szybką diagnostykę, odróżnienie pacjenta zakażonego koronawirusem, od tych, którzy nie są zakażeni, a przychodzą do szpitali".

Z kolei Adam Niedzielski podkreślał, że system działań podejmowanych w ramach zapewnienia opieki nad pacjentami z COVID-19 można dziś podzielić na trzy strefy. Pierwsza z nich to szpitale. - Chodzi o szpitale powiatowe i oddziały internistyczne przekształcone w placówki covidowe. Poza tym tworzone są szpitale tymczasowe, co leży w gestii wojewodów. Będą też szpitale budowane przez wybrane spółki Skarbu Państwa - wyliczał szef resortu zdrowia.

- Druga strefa działań to izolatoria. Na wczoraj było w nich 4 tys. miejsc, ale rozbudowujemy tę infrastrukturę do blisko 10 tys. miejsc. Trafi tam część pacjentów, którzy są dziś hospitalizowani, ale nie wymagają intensywnej opieki. Izolatoria tworzone będą nie tylko w hotelach, ale także w sanatoriach - informował Niedzielski.

Wskazał, że trzecia strefa walki z koronawirusem to opieka podstawowa. - W opiece nad pacjentami skąpo- lub bezobjawowymi będziemy wykorzystywali pulsoksymetry mierzące poziom natlenienia krwi. Urządzenia te będą otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa wskazane przez lekarzy rodzinnych, którzy będą na bieżąco monitorować tych pacjentów - powiedział minister zdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum