Oddziały pediatryczne przeciążone. Kumulacja grypy, RSV i COVID-19

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP08 grudnia 2022 13:14

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że monitorowana jest sytuacja w szpitalach na oddziałach pediatrycznych, na których mamy kumulację zakażeń grypą, RSV i COVID-19. Przyznał, że niektóre są nadmiernie obłożone, ale podkreślił, że jest "narzędzie obrony przed tą sytuacją". Jak dodał, to szczepienia na COVID-19 oraz grypę.

Oddziały pediatryczne przeciążone. Kumulacja grypy, RSV i COVID-19
Minister Niedzielski mówił o sytuacji na niektórych oddziałach pediatrycznych. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
 • - Monitorujemy sytuację w szpitalach - zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o wzrost zachorowań na grypę wśród dzieci
 • Przyznał również, że w niektórych oddziały pediatryczne są w bardzo dużym stopniu obłożone
 • Przypomniał także, że od 12 grudnia będzie możliwość zarejestrowania dzieci od 6 miesięcy do 4 lat na szczepienie przeciwko COVID-19

Trudna sytuacja na oddziałach pediatrycznych

Minister zdrowia w czwartek na konferencji prasowej poinformował, że w nocy z 11 na 12 grudnia wystawione zostaną e-skierowania na szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci od 6 miesięcy do 4 lat.

Mówił także o wzroście zachorowań na grypę. Zachęcał do szczepień przeciwko grypie, bo - jak powiedział - są one jedyną i skuteczną ochroną przeciwko tej chorobie.

Szef resortu zdrowia pytany był - w kontekście danych, że 60 proc. hospitalizacji w związku z zachorowaniami na grypę dotyczy dzieci - jak wygląda sytuacja w szpitalach pediatrycznych, czy są one przepełnione, a jeśli tak, to jakie działania są planowane. Pytany był także, czy mamy sytuację, w której jest kilka niekorzystnych czynników jednocześnie: grypa, COVID i RSV.

- Tak, absolutnie tak. Mamy do czynienia z pewnego rodzaju kumulacją czy nałożeniem się różnych zachorowań. My też mamy taka świadomość, że nie zawsze na poziomie testów rozróżnia się zachorowania. Więc pod tym względem suma tych wszystkich czynników jest rzeczywiście duża i patrząc na to, że mamy taką pewną specyfikę: RSV samo w sobie dotyczy przede wszystkim dzieci, ale też pewną specyfikę, że w COVID-19, jak i w przypadku grypy to sezonowe osłabienie odporności, które wynikało z poprzednich lat i izolacji dzieci spowodowało, że tych zachorowań jest stosunkowo więcej - powiedział Niedzielski.

- Monitorujemy oczywiście sytuację w szpitalach - zapewnił. - Oczywiście w niektórych dochodzi do sytuacji, w której oddziały pediatryczne są naprawdę w bardzo dużym stopniu obłożone. No, ale po to jest ten briefing, by przypomnieć wszystkim, że mamy narzędzie obrony przed tą sytuacją, że zarówno szczepienia na COVID-19 są dostępne już dla tej najmłodszej grupy dzieci, ale też cały czas dostępne są szczepienia na grypę dla dzieci i umożliwiają skuteczną ochronę - zaznaczył minister zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze