Minister zadebiutował na posiedzeniu komisji zdrowia. Długa lista priorytetów

www.rynekzdrowia.pl Autor: JW, WOK/Rynek Zdrowia   • 24 stycznia 2018 21:04

- Jestem realistą. Wiem, że mam przed sobą dwa lata kadencji. W tym czasie nie zmienimy całkowicie ochrony zdrowia. Ale ten system potrzebuje stabilizacji, a nie rewolucji - zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas środowego (24 stycznia) posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Minister zadebiutował na posiedzeniu komisji zdrowia. Długa lista priorytetów
Podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił swoje priorytety; FOT. PTWP

Nowy minister zdrowia podziękował swojemu poprzednikowi na tym stanowisku, Konstantemu Radziwiłłowi, za „ogromną pracę”.

Wymienił między innymi wprowadzenie darmowych leków dla seniorów, pieniądze na zakup sprzęt medycznego, spłatę nadwykonań, a przede wszystkim za ustawę zwiększającą nakłady na ochronę zdrowia. Natomiast wśród sukcesów Konstantego Radziwiłła nowy minister nie wskazał tzw. sieci szpitali.

Żeby pieniądze nie wyciekały z systemu
- Moim priorytetem, związanym z działaniami mojego poprzednika jest zadbanie o to, aby pieniądze, które wpłyną do systemu, były dobrze wydane. Jeżeli system nie będzie działał efektywnie, wypłyną z niego każde pieniądze. Jesteśmy krajem na dorobku i nie możemy sobie pozwolić na to, by jakakolwiek złotówka była źle wydana - powiedział Łukasz Szumowski.

Wskazywał, że publiczne środki na ochronę zdrowia muszą przede wszystkim zapewnić wzrost dostępności i jakości świadczeń. Podkreślał, że nadal są istotne rezerwy tkwiące w organizacji przetargów szpitalnych.

- 70 proc. przetargów publicznych w Polsce kończy się jedną ofertą, podczas gdy w UE jest to tylko 4 proc. Tymczasem zakupy stanowią w naszych szpitalach średnio 30 proc. ich budżetów, a na oddziałach chemioterapii jest to nawet 80-90 proc. - podawał Szumowski.

Dodał, że wprowadzenie pewnych mechanizmów - pozwalających lecznicom zaoszczędzić przy zakupach do 10-proc. wydatków - może przynieść systemowi "bardzo duże pieniądze".

Dialog i wspieranie prac nad innowacyjnymi terapiami
- Wierzę w dialog i jestem otwarty na rozmowy ze wszystkimi pracownikami medycznymi, pacjentami, menedżerami szpitali, związkami zawodowymi i innymi organizacjami - deklarował szef resortu podczas środowego (24 stycznia) posiedzenia sejmowej komisji zdrowia. Było to pierwsze wystąpienie nowego ministra na tej komisji.

Czytaj także: Minister Szumowski: chcę rzeczywistej debaty o zmianach w systemie ochrony zdrowia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum