Minister zadebiutował na posiedzeniu komisji zdrowia. Długa lista priorytetów

www.rynekzdrowia.pl Autor: JW, WOK/Rynek Zdrowia   • 24 stycznia 2018 21:04

- Kolejnym ważnym priorytetem jest podnoszenie standardów okołoporodowych. Będziemy także w najbliższym czasie realizować koncepcję dotyczącą utworzenia Narodowego Instytutu Onkologicznego - wymieniał następne cele, jakie zamierza realizować przez najbliższe dwa lata.

Odniósł się także do protestu rezydentów, wypowiadających klauzulę opt-out. - Rezydenci to nie są młodzi lekarze, którzy coś tam postulują, ale poważni partnerzy w negocjacjach. Nie są to łatwe rozmowy. 1 lutego mamy kolejne spotkanie. Wierzę, że dojdziemy do porozumienia - stwierdził minister zdrowia.

Prywatny sektor i państwowe ratownictwo
Szumowski, odnosząc się do pytania posłanki Beaty Libery-Małeckiej (PO) o miejsce prywatnych podmiotów w systemie ochrony zdrowia, powiedział: - Prywatny sektor jest bardzo ważnym graczem i uważam, że bez niego system opieki zdrowotnej nigdy nie będzie funkcjonował poprawnie. Zarówno sektor prywatny, jak i publiczny, powinny być doceniane, oczywiście przy założeniu, że działają w oparciu o uczciwą konkurencję.

Według ministra zdrowia uczciwą konkurencją na pewno nie jest „wyciąganie wisienek na torcie” ani „zbyt daleko idące preferencje”.

Posłanka PO pytała też o zakończenie procedowania rządowego projektu nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Chodziło o sejmowe posiedzenie nadzwyczajnej podkomisji ds. rozpatrzenia ustawy, które odbyło się 24 stycznia br.

- Założenie PiS od początku było takie, żeby potraktować ratownictwo medyczne jako jedną ze służb, taką jak straż pożarna czy policja - podkreślił Szumowski.

Wyjaśnił, że również ratownictwo jest odpowiedzialne za „bezpośrednie bezpieczeństwo Polaków”, dlatego powinno być państwowe i resort zdrowia będzie nadal prezentował takie stanowisko.

Pytania o sieć szpitali
Libera-Małecka zapytała też o kwestie dotyczące sieci szpitali i kontraktowania. - Byłam przeciwnikiem sieci, ale ustawa została wdrożona. Zgłaszają się do mojego biura osoby, które pracują jako specjaliści. Nie wiedzą, co będzie się dalej działo. Poradnie specjalistyczne, które mają być skupione przy szpitalach, to jedno, POZ to drugie, ale jest coś pośrodku - cała specjalistyka skupiona w AOS. Mają kontrakty do czerwca. Czy będą konkursy? Jeżeli tak, to kiedy? Czy będą aneksowane umowy? - dopytywała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum