Minister zadebiutował na posiedzeniu komisji zdrowia. Długa lista priorytetów

www.rynekzdrowia.pl Autor: JW, WOK/Rynek Zdrowia   • 24 stycznia 2018 21:04

Przedstawiając kolejne priorytety w polityce zdrowotnej, którą zamierza realizować, Łukasz Szumowski wymienił, między innymi: odbiurokratyzowanie pracy lekarzy, przyspieszenie informatyzacji ochrony zdrowia, wzmocnienie koordynowanej opieki nad pacjentami, lepsza kontrola przepływu leków i powstrzymanie ich nielegalnego wywozu z Polski do innych krajów, gdzie sprzedawane są po wyższych cenach.

- Właśnie wprowadzamy regulacje, które pozwolą uszczelnić system i znacznie ograniczyć wypływ leków - informował.

Minister duży nacisk w swoim wystąpieniu położył na rozwijanie - z udziałem państwa - niekomercyjnych badań nad nowymi terapiami. Dodał, że potrzebna jest instytucjonalna struktura, która będzie wspierała realizację tego zadania.

Pokonać biurokrację, przyspieszyć informatyzację
Łukasz Szumowski zapewnił, że resort zdrowa nadal będzie dążył do szerszego wprowadzania koordynowanej opieki zdrowotnej. - W niektórych dziedzinach, np. w kardiologii, mamy bardzo dobrze zorganizowany wczesny etap opieki, w tym system wykonywania wysokospecjalistycznych procedur - przypominał.

Dodał: - Niestety, na późniejszych etapach jest znacznie gorzej. Większość pacjentów po leczeniu zawału nie korzysta z porady kardiologa bo wciąż nie mamy dobrze prowadzonej, wieloletniej opieki koordynowanej. Stąd nadal utrzymuje się niepokojąco duża tzw. śmiertelność odległa.

- Lekarz specjalista 30 proc., a rezydent 70 proc. swojego czasu poświęca na wypełnianie papierów, nie na naukę zawodu i leczenie pacjentów. Ta sytuacja jest chora. To trzeba zmienić - deklarował minister Szumowski mówiąc o konieczności zmniejszenia nadmiernej obecnie sprawozdawczości w placówkach ochrony zdrowia.

Zwrócił w tym kontekście uwagę na konieczność wzmocnienia roli sekretarek medycznych oraz - w przypadku pielęgniarek - pomocnika medycznego.

Podkreślał, że opieka zdrowotna jest jedną z dziedzin gospodarki i nie może sprawnie funkcjonować bez systemów informatycznych. - Niestety, informatyzacja naszej ochrony zdrowia nadal jest w powijakach. Konieczne jest m.in. wprowadzanie systemów analitycznych u płatnika oraz rozwiązań mających ułatwić życie pacjentom - dodał.

Leczenie bólu, standardy okołoporodowe, onkologia
Wśród priorytetów resortu zdrowia Łukasz Szumowski wymienił także konieczność wdrożenia w całym systemie opieki zdrowotnej skutecznych metod leczenia bólu, szczególnie u najmłodszych pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum