Niedzielski: tygodniowa średnia nowych zakażeń spadła do ok. 4 tys. przypadków

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia08 maja 2021 11:57

Średnia 7-dniowa nowych zakażeń spadła do ok 4 tys. przypadków - poniżej minimum między II a III falą - napisał w mediach społecznościowych minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: tygodniowa średnia nowych zakażeń spadła do ok.  4 tys. przypadków
Bez maseczek na świeżym powietrzu - to już od 15 maja; FOT. Fotolia
  • Wskaźnik nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców zmniejszył się do 11,4. Od kolejnej soboty będziemy mogli zdjąć już maseczki na zewnątrz - przypomina Adam Niedzielski
  • Nadal jednak zakrywać usta i nos należy, między innymi w środkach transportu publicznego, w samolotach, w miejscach ogólnodostępnych
  • Zgodnie z nowymi przepisami do 28 maja możliwe będzie organizowanie imprez i spotkań do 25 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu lub w miejscu zamieszkania

„Średnia 7-dniowa nowych zakażeń spadła do ok. 4 tys. przypadków - poniżej minimum między II a III falą, które wynosiło ok 5 tys. Wskaźnik nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców zmniejszył się do 11,4. Od kolejnej soboty będziemy mogli zdjąć już maseczki na zewnątrz” - przypomniał w niedzielę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. I tradycyjnie już, załączył wykres.

Jak już informowaliśmy, w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw.

Kiedy bez maski, a kiedy z maską

Rząd już wcześniej zapowiadał, że jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jednak, gdy nie udaje się zachować wymaganego dystansu - 1,5 m odległości od drugiej osoby, trzeba nadal ją nosić również na zewnątrz. Rozporządzenie to obowiązuje od następnej soboty, czyli 15 maja.

Nadal jednak zakrywać usta i nos należy w środkach transportu publicznego, w samolotach, w miejscach ogólnodostępnych, czyli na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, jak również na terenie nieruchomości wspólnych np. klatkach schodowych, windach czy garażach podziemnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej.

Zakrywać usta należy także w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, na targowiskach i poczcie, jak również w trakcie sprawowania kultu religijnego.

Tak będzie można imprezować

Także w opublikowanym w czwartek rozporządzeniu znalazły się zapisy dotyczące organizacji imprez i spotkań, takich jak komunie i wesela. Zgodnie z nowymi przepisami do 28 maja możliwe będzie organizowanie imprez i spotkań do 25 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje tę imprezę. Do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących.

Od 29 maja do 5 czerwca 2021 r. nadal możliwa będzie organizacja spotkań w domu do 25 osób. Ponadto możliwa będzie również organizacja imprez do 50 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu. Należy pamiętać, że w takim lokalu klienci powinni mieć zakryte usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki. Maseczki powinni nosić również pracownicy obsługi.

Do limitów nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 (dwiema dawkami preparatów Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum