Minister: wyjaśnimy, jak zorganizować opiekę pielęgniarską i stomatologiczną w szkołach
W maju odbędzie się konferencja dla nauczycieli i rodziców dotycząca zapewnienia przez szkoły posiłków oraz opieki pielęgniarskiej i dentystycznej dla dzieci - zapowiedziała w piątek (19 stycznia) minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Podczas spotkania z dziennikarzami Zalewska poinformowała, że w trakcie zaplanowanej na maj konferencji pt. "Dobra opieka" nauczyciele i rodzice dowiedzą się "jak należy zorganizować szkołę, żeby dziecko nie tylko zjadło, ale by ćwiczyło, by miało również opiekę pielęgniarską i stomatologiczną".
- To oczywiście będzie długi proces, z dnia na dzień nic się nie wydarzy. Przypominam, że jest mnóstwo szkół, gdzie np. nie ma miejsca na stołówkę - zaznaczyła. - Do maja chcemy wszystkie przypadki przebadać, żeby pokazać docelowo, ile może trwać ten proces, by polska szkoła nie tylko uczyła i wychowywała, ale również ostatecznie docelowo zaopiekowała się uczniem - podkreśliła szefowa MEN.
Zalewska odniosła się w ten sposób do swojej zapowiedzi z wiosny ubiegłego roku, gdy zapowiedziała, że od 2018 r. w szkołach podstawowych każde dziecko zje ciepły posiłek. Minister przypomniała także, że już teraz dyrektor szkoły wraz z Radą Pedagogiczną może wydłużyć przerwę obiadową z 20 minut do 40, tak, by dzieci spokojnie mogły zjeść.
W ostatnich dniach grudnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia pozwalające na leczenie dzieci w dentobusach, czyli gabinetach dentystycznych "na kołach". Warunki zawierania i realizacji umów na udzielanie świadczeń w dentobusach będą określone w zarządzeniu prezesa NFZ.
Z dentobusów będą korzystać uczniowie małych szkół w miejscowościach, w których nie ma gabinetu lekarza dentysty. Gabinet dentystyczny "na kołach" będzie miał takie same zadania jak stacjonarny, czyli m.in. profilaktykę i wczesne wykrywanie próchnicy. W przypadku konieczności kontynuacji leczenia poza dentobusem lekarz będzie przedstawiał pacjentowi plan dalszego leczenia i poinformuje go o najbliższym gabinecie stomatologicznym, który ma podpisaną umowę z NFZ.
Ministerstwo Zdrowia kupiło 16 dentobusów (po jednym na każde województwo) za łączną kwotę 24 mln zł; środki pochodziły z budżetu państwa. Pojazdy w grudniu odebrał były minister Konstanty Radziwiłł. Zapewniał wówczas, że dentobusy są wyposażone jak nowoczesne gabinety stomatologiczne, "ze wszystkim, co potrzebne jest do profilaktyki, przeglądów zębów i do leczenia, łącznie z aparatem rentgenowskim".

ZOBACZ KOMENTARZE (0)