Minister środowiska: PO i PSL są odpowiedzialne za smog w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2017 17:15

To poprzedni rząd jest odpowiedzialny za nierozwiązanie problemu smogu w Polsce. Już raport NIK, mówiący o jakości powietrza w naszym kraju w latach 2008-2013, informował, że mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej - mówi prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Minister środowiska: PO i PSL są odpowiedzialne za smog w Polsce
Minister wskazuje, że poprzedni rząd nie podjął skutecznych działań mających na celu poprawę jakości powietrza w Polsce Fot. PTWP

 

Dodaje, że ówcześnie rządząca koalicja nie podjęła działań naprawczych w tej kwestii i zamiast wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii, stawiała na import pochodzących zza wschodniej granicy paliw niskiej jakości.

Wskazuje, że poprzedni rząd nie podjął skutecznych działań mających na celu poprawę jakości powietrza w Polsce. Zaniedbał m.in. przygotowanie odpowiednich rozporządzeń wprowadzających normy jakości dla kotów oraz paliw stałych. Tymczasem nie ma wątpliwości, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest spalanie słabej jakości paliw oraz odpadów w domowych, często przestarzałych piecach.

- Obecnie hasło, które przyświeca działaniom ministerstwa środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce to "Dobre paliwo w dobrym kotle". Nasz węgiel jest dobrej jakości, a Polska jest jednym z największych producentów kotłów na paliwa stałe w Europie - podkreśla minister Szyszko.

Zaznacza, że obecnie ministerstwo środowiska stawia na kompleksowe rozwiązania dot. poprawy jakości powietrza, mające na celu wyeliminowanie niskiej emisji. Przy MŚ działa Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza powołany zarządzeniem premier Beaty Szydło. Koordynuje on prace międzyresortowe dotyczące działań na rzecz poprawy jakości powietrza, które zostały zawarte w Programie. W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele resortów: energii, rozwoju, zdrowia, infrastruktury i budownictwa oraz samorządy.

Minister przekonuje, że praca Komitetu Sterującego przekłada się na konkretne rozwiązania, postulowane przez resort środowiska. W przygotowaniu są dwa rozporządzenia mające wprowadzić normy jakości na kotły i paliwa stałe. Do końca marca mają zostać określone normy dla jakości paliw stałych. Ma to wyeliminować z rynku muły, flotokoncentraty oraz odpady węglowe, które spalane, w ogromnym stopniu przyczyniają się do tworzenia smogu. Ku końcowi zmierzają także prace nad rozporządzeniem określającym normy dla kotłów, po to, by wyeliminować z obiegu przestarzałe piece domowe, tzw. "kopciuchy". Celem resortu środowiska jest, aby nowy sezon grzewczy rozpocząć z nowymi normami jakości zarówno na kotły i paliwa stałe.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum