Minister spotkał się z rzecznikami odpowiedzialności zawodowej lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2013 18:06

Finansowanie działalności rzeczników odpowiedzialności zawodowej lekarzy, możliwości i zakres współpracy z powszechnym wymiarem sprawiedliwości - to tematy poruszane podczas środowego (12 czerwca) spotkania ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z rzecznikami.

Minister spotkał się z rzecznikami odpowiedzialności zawodowej lekarzy

W spotkaniu uczestniczyli rzecznicy z całej Polski, a także wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki oraz dyrektor departamentu dialogu społecznego MZ Jakub Bydłoń.

Naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej Jolanta Orłowska-Heitzman podkreśla, że po raz pierwszy w historii samorządu lekarskiego w takim gronie omawiane były sprawy dotyczące postępowań prowadzonych przez rzeczników, ich roli w strukturze samorządu zawodowego oraz oceny ich działalności przez społeczeństwo.

- Minister Arłukowicz z dużym zrozumieniem i życzliwością przyjął uwagi zgłaszane przez uczestników spotkania. Zadeklarował swoją pomoc przy pracach legislacyjnych dotyczących nowelizacji ustawy o izbach lekarskich w zakresie odpowiedzialności zawodowej - poinformowała Orłowska-Heitzman.

- W podsumowaniu dyskusji zarówno minister, jak i rzecznicy stwierdzili, iż konieczne są dalsze wspólne spotkania, gdyż jedynie wzajemne zrozumienie i wsparcie może służyć usprawnieniu działania pionu odpowiedzialności zawodowej i pozytywnie wpłynąć na odbiór społeczny - dodała.

Bartosz Arłukowicz pod koniec maja napisał list "Do przyjaciół lekarzy". - Prawdziwego lekarza nic tak nie boli jak krzywda pacjenta, jak śmierć, której można było uniknąć  - podkreślił minister zdrowia. - Oczywiście najłatwiej i najwygodniej tłumaczyć te sytuacje "wadami systemu". Ale to nie system podejmuje decyzje o przyjęciu lub odesłaniu pacjenta. Ani o sposobie jego leczenia. Te decyzje podejmujemy my - lekarze, ordynatorzy i dyrektorzy szpitali, pielęgniarki i położne, dyspozytorzy pogotowia i ratownicy. Jesteśmy za nie odpowiedzialni - napisał Arłukowicz.

Minister zdrowia w maju powołał komisję ds. etyki w ochronie zdrowia. Komisja jest organem pomocniczym ministra. Do jej zadań należy wyrażanie opinii w sprawach problemów etycznych w ochronie zdrowia, w szczególności w zakresie: stosowania nowych procedur medycznych oraz wykonywania zawodów medycznych.

Naczelna Rada Lekarska krytycznie odniosła się do listu Arłukowicza. Przedstawiciele NRL we wtorek ( 11 czerwca) skierowali kolejny list do premiera Donalda Tuska z prośbą o spotkanie.

NRL uważa, że Arłukowicz podejmuje rozmowy z lekarzami nie po to, by ratować system ochrony zdrowia, ale prowadzi grę polityczną dla przysłonięcia braku jakichkolwiek działań. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum