Minister obiecuje, że wiosną kolejki do specjalistów będą krótsze

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2018 10:03

Na wiosnę będzie lepiej. Wtedy pacjenci odczują skrócenie kolejek - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w czwartek (28 czerwca) w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Mariuszem Piekarskim. Szef resortu zdrowia przekonuje, że kolejki do specjalistów nie są aż tak długie jak wylicza fundacja WatchHealthCare. - NFZ ma korzystniejsze dane - podkreśla.

Fot. PTWP

Zdaniem Szumowskiego wiosna to termin, kiedy możemy mogli odczuć poprawę po wprowadzeniu w najbliższym czasie mechanizmów, które te kolejki zaczną modyfikować.

- Wybraliśmy te najdłuższe okresy oczekiwania: do endokrynologa, do kardiologa, do pediatrycznych specjalności, do neurologa. Tam wprowadzamy zachęty do przyjmowania pierwszorazowych pacjentów oraz zwiększamy wycenę świadczeń i wycenę wizyty głównie pierwszorazowej właśnie. Liczę na to, że to zmotywuje kolegów do przyjmowania tych pacjentów oczekujących – mówił minister.

Jego zdaniem zachęty do pierwszorazowych pacjentów oraz zwiększenie wyceny w wybranych dziedzinach spowodują, że te kolejki ruszą i się zaczną skracać. Wycena za pierwszorazowego pacjenta ma wynosić około 100 złotych.

Jak przyznał minister samo przeznaczenie większych finansów na pierwszorazową wizytę sprawy nie załatwi. Musi zostać podniesione też finansowanie wizyty drugiej, trzeciej, czwartej. W jego opinii mechanizm powinien skłaniać do przekazywania pacjentów, którzy leczą się w stanie stabilnym, którzy nie wymagają tak częstych wizyt specjalistów przynajmniej na pewien czas, pomiędzy wizytami u specjalistów do lekarza rodzinnego.

Więcej: www.romf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum