Minister o zmianach w pakiecie onkologicznym: szczegóły niebawem

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2015 20:54

Nie pora jeszcze na szczegółowe omawianie zmian dotyczących pakietu onkologicznego. Potrzebujemy trochę czasu, ale zapewniam, że już wkrótce przedstawimy więcej informacji - mówił w środę (5 sierpnia) minister zdrowia prof. Marian Zembala po spotkaniu z Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Minister o zmianach w pakiecie onkologicznym: szczegóły niebawem
Nad zmianami w pakiecie onkologicznym nadal pracują eksperci FOT. Archiwum RZ

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu prof. Zembala wskazywał, że ok. 20 proc. pakietu onkologicznego wymaga korekty.

- Minister zasygnalizował podczas spotkania zakres zmian umożliwiających poprawę opieki nad pacjentami onkologicznymi. Zostaną one wprowadzone poprzez rozporządzenia. Jednym z ważniejszych elementów jest karta DiLO (diagnostyki i leczenia onkologicznego). Znaleziono tu rozwiązania, które w 80 proc. pozwolą zmienić kształt jej funkcjonowania. Ze szczegółami dopiero się zapoznamy, ale mamy nadzieję, że te propozycje znacznie usprawnią proces opieki nad chorymi - relacjonował dr Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

- Zapowiadana jest także zmiana zakresu świadczeniodawców, którzy będą mogli wystawiać karty DiLO. Cieszy nas, że ta możliwość będzie dotyczyła rozpoznania klinicznego, bez konieczności wstępnego rozpoznania histopatologicznego przez patomorfologów, co znacznie rozszerzy grupę pacjentów, którzy będą mogli skorzystać z szybkiej ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej - dodał Hamankiewicz.

Wyraził również zadowolenie z zapowiadanych zmian w składach wielodyscyplinarnych zespołów terapeutycznych powoływanych w przypadku leczenia m.in. nowotworów układu krwiotwórczego.

Zwrócił też uwagę na zapowiadaną zmianę finansowania niektórych procedur niezbędnych w diagnostyce onkologicznej i podkreślił, że przewidziane zwiększenie ryczałtu (obwarowane skróceniem całej diagnostyki do siedmiu tygodni) musi być ocenione pozytywnie.

Dajmy czas ekspertom
Minister Zembala pytany o szczegóły tych propozycji wyjaśnił, że nie na razie nie będzie ich przedstawiał.

- Dopiero co zakończył pracę nad tymi regulacjami ministerialny zespół ds. pakietu onkologicznego. Dajmy teraz trochę czasu ekspertom. Pamiętajmy też, że pakiet onkologiczny działa dopiero niewiele ponad pół roku. To naprawdę bardzo krótki czas - wskazywał minister zdrowia.

Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia, poinformował Rynek Zdrowia, że 1 lipca br. zakończyły się konsultacje projektów:

• rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego
• rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wzoru karty DiLO
• rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych.

Rzecznik przypomniał, że minister Marian Zembala powołał ponadto (zarządzeniem z 8 lipca br.) zespół, którego zadaniem jest przedstawianie propozycji zmian w funkcjonowaniu pakietu onkologicznego oraz opiniowanie propozycji zmian w pakiecie onkologicznym przedstawianych przez środowisko medyczne.

- 29 lipca zespół przekazał ministrowi zdrowia obszerny raport dotyczący funkcjonowania pakietu oraz zaproponował szereg zmian m.in. dotyczących systemu obsługi karty DiLO, a także udzielania świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz lecznictwa szpitalnego - powiedział Krzysztof Bąk.

Dodał, że w Ministerstwie Zdrowia trwa obecnie analiza raportu przedstawionego przez zespół oraz uwag zgłoszonych w ramach konsultacji do projektów rozporządzeń.

Obszary do poprawy
Przed rozpoczęciem prac nad zmianami w pakiecie, onkolodzy wielokrotnie wskazywali obszary, które wymagają poprawy. Prof. Jacek Fijuth, przewodniczący zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego wyjaśniał, że jedną z najbardziej oczekiwanych zmian jest usprawnienie systemu wypełniania kart DiLO.

W ocenie PTO problemem było też m.in. przeznaczenie przez NFZ aż 80-85 proc. środków na procedury w ramach pakietu. Trudności z rozliczeniami prowadziły do tego, że szpitale realizowały część procedur poza pakietem, co powodowało w niektórych jednostkach 300-500 proc. przekroczenia kontraktu w części limitowanej.

Onkolodzy zwracali również uwagę na to, że duża część chorych nie korzysta z dobrodziejstw szybkiej ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej, np. chorzy kwalifikowani do paliatywnej radioterapii. Tymczasem - jak podkreślał prof. Fijuth - pacjenci po tym leczeniu często uzyskują długie czasy przeżycia.

Pojawił się też problem dotyczący chorych po zakończonym leczeniu. W jednym z ośrodków onkologicznych czas oczekiwania na tomografię komputerową wynosił dla nich pół roku, a oczekiwanie na rezonans magnetyczny - 9 miesięcy. Onkolodzy zwracali uwagę, że nie można różnicować chorych onkologicznych na dwie kategorie, tymczasem tak właśnie się dzieje.

Kolejną kwestią okazały się ostatnio znaczące różnice pomiędzy województwami w liczbie wydawanych kart DiLO. Dotychczas wydano ich ok. 145 tys. - najwięcej w woj. świętokrzyskim, dolnośląskim oraz mazowieckim i kujawsko-pomorskim - ok. 455-450 na 100 tys. mieszkańców. Na Podlasiu trzy razy mniej.

Na końcu uplasowało się Podkarpacie i Lubuskie. Eksperci analizują obecnie przyczyny tego zróżnicowania i jego wpływ na sytuację pacjentów onkologicznych.

Założenia i propozycje
Kierownictwo resortu zdrowia wielokrotnie zapowiadało, że ocena pakietu będzie możliwa dopiero po zgromadzeniu i przeanalizowaniu danych za pierwsze półrocze jego funkcjonowania. Pierwszych ocen dokonano jednak już w połowie kwietnia. Zapadła wówczas decyzja o konieczności zmian.

Przypomnijmy: rzecznik resortu Krzysztof Bąk poinformował 28 maja PAP, że w Ministerstwie Zdrowia rozpoczęły się prace nad zmianami w pakiecie onkologicznym i opracowywane są odpowiednie akty prawne. Dodał, że przygotowano także projekt rozporządzenia w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.We wzorze karty będzie wyraźnie zaznaczona możliwość skierowania pacjenta na zabieg diagnostyczno-leczniczy z POZ oraz z AOS.

Zmiany, na które zwracał wówczas uwagę resort, dotyczyły włączenia do pakietu niektórych nowotworów o niepewnym lub nieznanym charakterze oraz niektórych chorób krwi i układu krwiotwórczego, a także uelastycznienia zasad działania konsyliów lekarskich, które decydują o sposobie leczenia pacjenta. Mówiono też o zwiększeniu o 20 proc. stawki dla placówek AOS, jeśli będą one diagnozować pacjentów w ciągu siedmiu tygodni.

Zakładano też m.in.dopuszczenie nowych świadczeniodawców w pakiecie w drodze konkursów uzupełniających, stworzenie możliwości finansowania badania PET poza stawką ryczałtową, stworzenie nowych pakietów diagnostycznych, a także rozszerzenie listy świadczeń szpitalnych, które będą udzielane bez limitu (np. radioterapii paliatywnej) oraz usprawnienie systemu informacyjnego kart diagnostyki i leczenia onkologicznego np. poprzez możliwość wypełniania kart w ciągu 3 dni od wizyty.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum