Minister o pigułce "dzień po": to nie jest priorytet

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2018 21:23

Nie rozważałem zmian w tym obszarze, to nie jest mój priorytet - odpowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany, czy planuje zmiany w dostępie do antykoncepcji awaryjnej. Poinformował też, że nowe standardy okołoporodowe będą zaprezentowane w I kwartale tego roku.

Ministra Szumowskiego pytano m.in. o finansowanie procedur in vitro, przepisy dotyczące aborcji oraz dostęp do antykoncepcji awaryjnej. Fot. PTWP

Podczas posiedzenia komisji zdrowia (24 stycznia) jej przewodniczący Bartosz Arłukowicz pytał ministra Szumowskiego m.in. o finansowanie procedur in vitro, przepisy dotyczące aborcji oraz dostęp do antykoncepcji awaryjnej.

- W tej chwili finansowanie i sposób przepisywania tej tabletki nie jest (…) priorytetem w okresie dwóch tygodni mojego urzędowania. W związku z tym na razie nie przewiduję (zmian), nawet się nie zastanawiałem nad zmianami w tym obszarze - powiedział.

Odnosząc się do przepisów regulujących przeprowadzanie aborcji, powiedział: - Jeżeli będzie ustawa, która będzie wymagała stanowiska rządu, to takie stanowisko przedstawimy.

Minister poinformował, że nowe standardy opieki okołoporodowej zostaną zaprezentowane jeszcze w pierwszym kwartale.

Z kolei odnosząc się do pytań posłów o smog, minister przypomniał, że rząd podjął już działania w kierunku walki z tym problemem. - Oczywiście, że smog jest czynnikiem, który może warunkować wyższą śmiertelność, tak jak inne niekorzystne czynniki cywilizacyjne i jest w Polsce problem ze smogiem. Będziemy współpracowali bardzo ściśle jako rząd, żeby ten problem rozwiązać - zapewnił.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum