Minister nauki o płatnych studiach medycznych i obowiązku pracy w kraju

Autor: RMF FM, MS/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2016 10:56

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w czasie audycji radiowej wypowiedział się na temat propozycji wprowadzenia płatnych studiów medycznych i obowiązku odpracowania przez świeżo wykształconych lekarzy kilku lat w kraju.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin Fot. PTWP

W rozmowie z dziennikarzem RMF FM szef resortu nauki stwierdził, że w sytuacji ogromnego drenażu polskiego budżetu, wynikającego z emigracji dużej rzeszy lekarzy, warto rozważyć projekt, żeby studia medyczne były płatne. Ich koszt miałby być w 100 proc. pokrywany przez państwowe stypendia.

Więcej: Porozumienie Rezydentów OZZL o propozycji Gowina: warta uwagi, ale...

Jarosław Gowin powiedział, że stwierdził też, że "wykształcenie lekarza kosztuje pół miliona złotych, a potem z dyplomem, świeżo upieczony lekarz wsiada na prom i płynie do Szwecji czy Norwegii".

Więcej: www.rmf24.pl

Wcześniej Rzecznik Praw Pacjenta domagał się wprowadzenia obostrzeń związanych z koniecznością pozostania w kraju dla odpracowania kosztów rezydentury po jej zakończeniu. Jego zdania nie podzielają jednak ani lekarze, ani decydenci oraz przedstawiciele pracodawców.

RPP przekonuje, że ponieważ część wykwalifikowanej kadry medycznej zaraz po ukończeniu szkolenia emigruje do krajów gdzie zawód lekarza jest lepiej opłacany, powinno się uzależnić możliwość odbycia szkolenia w ramach rezydentury od obowiązkowej pracy po jej zakończeniu.

W ten sposób młody specjalista byłby zobowiązany pozostawać przez kilka lat w polskich szpitalach, w systemie publicznych ubezpieczeń zdrowotnych.

Czytaj też: Rezydentura do odpracowania w kraju? Minister zdrowia tego nie rozważa

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum