Minister finansów: w przyszłym roku na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 5,3 proc. PKB

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 września 2020 12:28

Na służbę zdrowia pieniędzy nie zabraknie - zapewnił w piątek (4 września) minister finansów Tadeusz Kościński. Zapowiedział, że na finansowanie tego sektora w przyszłym roku zostanie przeznaczone 5,3 proc. PKB.

Minister finansów: w przyszłym roku na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 5,3 proc. PKB
Minister finansów Tadeusz Kościński; FOT. PTWP

Szef resortu finansów pytany w piątek w portalu money.pl o rekordowy deficyt, z jakim nasza gospodarka będzie musiała się zmierzyć w tym i przyszłym roku wskazał, że "najważniejsze, by ratować życie, miejsca pracy, przedsiębiorstwa.

- Dla mnie wtórne jest, jakie mamy wskaźniki zadłużenia - powiedział. Zaznaczył, że deficyt traktuje "jako dobrą inwestycję". - Polska gospodarka będzie w przyszłym roku szybko się rozwijać ; w ten sposób sfinansujemy deficyt, który musimy kreować"- zapewnił.

Minister podkreślił, że "na służbę zdrowia pieniędzy nie zabraknie". Zapowiedział, że na finansowanie tego sektora w przyszłym roku będzie przeznaczone 5,3 proc. PKB. - To będzie sektor, który będzie otrzymywał bardzo dużo nowych pieniędzy i na badania, i rozwój, i w usługi, itd. - wymienił.

Kościński chce, by gospodarka rosła poprzez konsumpcję, "dlatego w kieszeniach obywateli powinno zostawać jak najwięcej pieniędzy, żeby mogli kupować". Ocenił, że zwiększanie podatków w takiej sytuacji byłoby nielogiczne. - Ważne jest także utrzymanie programów społecznych - mówił.

Minister pytany o planowane zwolnienia w administracji publicznej ocenił, że "to jest absolutnie racjonalne". "Administracja to jest nic więcej niż korporacja, a MF to jest jedna z największych korporacji w Polsce". Dodał, że każda korporacja w naszym kraju patrzy, gdzie może racjonalizować swoje koszty.

Magdalena Jarco (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum