Minister edukacji: środki z opłaty cukrowej wesprą walkę z otyłością dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2020 14:46

Wpływy z opłaty cukrowej wesprą działania na rzecz przeciwdziałania otyłości i nadwagi wśród dzieci - powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Ministerstwo Zdrowia zaproponowało zmiany w projekcie wprowadzającym tzw. opłatę cukrową.

Fot. Fot. Gaulsstin/Flickr.com (CC BY 2.0)

Projekt nowelizacji ustawy w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów przewiduje nałożenie 70 lub 80 gr dodatkowej opłaty na napój słodzony i 20 gr w przeliczeniu na każdy litr napoju na napój z dodatkiem substancji o właściwościach aktywnych: kofeiny, tauryny lub guarany. Dodatkowe opłaty obejmą też tzw. małpki - za każdą sprzedaną butelkę alkoholu do 300 ml będzie nałożone 1 zł, oraz reklamę suplementów diety.

W ocenie skutków regulacji projektu zapisano, że łączne wpływy ze wszystkich opłat wyniosą ok. 3 mld zł (przy czym w tym roku - zważywszy, że przepisy mają obowiązywać od 1 kwietnia - będzie to mniej, 2,3 mld zł).

Z samej opłaty na napoje słodzone i energetyzujące wpływy mają wynieść 2,5 mld zł. Wedle przedstawionej we wtorek propozycji Ministerstwa Zdrowia, część wpływów z tej opłaty trafi na finansowanie Szkolnych Klubów Sportowych. W tym roku będzie to 50 mln zł, a w kolejnych latach po 100 mln zł.

Jak podkreślił minister edukacji, środki z opłaty cukrowej będą wsparciem aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

- Propozycja ministra sportu, zaakceptowana przez ministra zdrowia, z moim pełnym poparciem to wzmocnienie działań na rzecz przeciwdziałania otyłości i nadwagi wśród dzieci. Dotyka ona już ponad 20 proc. uczniów, co stanowi istotny problem społeczny i zdrowotny, będący wyzwaniem nie tylko dla systemu edukacji. Tym bardziej warte pokreślenia jest to, że spore środki będą przeznaczone na zajęcia sportowe i promowanie aktywności fizycznej - powiedział Dariusz Piontkowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum