Minister edukacji o koronawirusie: nie ma obecnie powodu, by wydawać decyzje ogólnopolskie dotyczące szkół

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2020 15:32

Nie ma obecnie powodu, by wydawać ogólnopolskie decyzje dotyczące szczególnych procedur w szkołach, w kontekście sytuacji epidemiologicznej związanej z koronawirusem - powiedział minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski.

Minister edukacji: - Jeżeli zaobserwujesz niepokojące objawy, to nie posyłaj dziecka do szkoły, nie idź do pracy. FOT. Elizabeth Albert/Flickr (CC BY 2.0)

Minister spotkał się w czwartek (27 lutego) z kuratorami oświaty i głównym inspektorem sanitarnym. Tematem spotkania będzie przygotowanie rekomendacji dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych dotyczących wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego.

Minister Dariusz Piątkowski zapytany w RMF FM o to, co powie kuratorom i nauczycielom odpowiedział, że przypomni procedury bezpieczeństwa i zachowania odpowiednich warunków higieny, czyli odniesie się do tego, co zaleca główny inspektor sanitarny oraz resort zdrowia.

- Powiem to, co mówiłem wczoraj dziennikarzom. Mówiłem, że przypomnimy procedury bezpieczeństwa, które funkcjonują już od kilku lat w szkołach. Mówimy o tym, że trzeba zachować podstawowe warunki higieny. Higiena zawsze pomoże, a nie przeszkodzi w utrzymaniu zdrowia. Teraz nie ma powodu, by wydawać decyzje ogólnopolskie - stwierdził Piontkowski.

Pytany o to, czy w szkołach są wprowadzone procedury na wypadek, gdyby pojawił się przypadek zachorowania na chorobę zakaźną COVID-19, przypomniał zalecenia ministra zdrowia oraz głównego inspektora sanitarnego. - Zachowajmy higienę i obserwujmy swój stan zdrowia, to procedury. Jeżeli zaobserwujesz niepokojące objawy, to nie posyłaj dziecka do szkoły, nie idź do pracy - powiedział.

Minister dodał też, że w świetle obowiązujących przepisów dyrektor szkoły, w sytuacji zagrożenia zdrowia uczniów, ma prawo zawiesić zajęcia po konsultacji z właściwymi organami, czyli burmistrzem czy wójtem.

- Dziś, zgodnie z przepisami, dyrektor szkoły jeżeli widzi, że jest zagrożenie dla zdrowia uczniów, może zawiesić zajęcia w porozumieniu z organem prowadzącym, czyli burmistrzem lub wójtem. Jeśli zobaczy, że uczeń był zarażony i choroba mogłaby się rozprzestrzenić, wówczas ma prawo zawiesić zajęcia w szkole - wyjaśnił.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum