Minister Szumowski: w zdrowiu nie ma raczej miejsca na rewolucję

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2018 15:15

Jak zauważył podczas piątkowej (29 czerwca) debaty "Medyczna Racja Stanu - Tezy dla Zdrowia" minister zdrowia Łukasz Szumowski, nakłady na ochronę zdrowia będą w najbliższych latach rosły, a to nakłada na decydentów obowiązek, aby patrzeć na sprawę w sposób perspektywiczny.

Łukasz Szumowski: w zdrowiu nie ma raczej miejsca na rewolucję. Fot. Paweł Pawlikowski/Studio Żelazna

- Potrzebujemy dyskusji, jak najlepiej wykorzystać te pieniądze i zyskać dzięki nim korzyści na długie lata. Powinny w niej uczestniczyć także organizacje pacjenckie - mówił szef resortu zdrowia.

Dodał, że system ochrony zdrowia wymaga zmian, ponieważ bez nich ulega degradacji. Niemniej w zdrowiu nie ma raczej miejsca na rewolucję, dlatego należy je wprowadzać ewolucyjnie.

- Obecnie przyszedł czas na skoncentrowanie się na zakresach dotykających bezpośrednio pacjenta. Nie zauważy on zapewne zmian systemowych, ale powinien odczuć i dostrzec zmiany w jakości opieki, bezpieczeństwie, dostępie do informacji jak i gdzie się leczyć - wskazywał Łukasz Szumowski.

Zapowiedział ponadto skupienie się na problemach związanych z chorobami zabijającymi Polaków: chorobach serca, nowotworach, chorobach psychicznych, czy otyłości, a także na profilaktyce i promowaniu prozdrowotnego stylu życia, bez czego poprawa stanu zdrowia polskiego społeczeństwa nie jest możliwa.

- Obszarów pracy jest wiele, ale - moim zdaniem - dwa spośród nich są najistotniejsze: to wspomniany już powrót do reform skierowanych na pacjenta oraz kwestie braków kadrowych w ochronie zdrowia. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której obudzimy się pewnego dnia w kraju bez lekarzy i pielęgniarek - mówił minister.

Nie ukrywał, że debata daje nadzieję na wskazanie kierunków zmian i dróg dojścia do nowych rozwiązań, tym bardziej, że odbywa się ona w gronie znacznie szerszym, nie tylko ekspertów medycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum