Minister Szumowski: publiczne pieniądze powinny trafiać tam, gdzie najlepiej pomogą pacjentom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2019 13:10

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski uważa, że publiczne pieniądze na innowacje w ochronie zdrowia, powinny być kierowane tam, gdzie dzięki nim najlepiej będzie można pomóc pacjentom. Mówił o tym w środę (8 maja) w Białymstoku podczas debaty "Wspólnie dla zdrowia".

Minister Szumowski: publiczne pieniądze powinny trafiać tam, gdzie najlepiej pomogą pacjentom
Prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Fot. archiwum

To  szósta z takich ogólnopolskich debat inicjowanych przez ministra zdrowia. Ich celem jest wypracowanie w szerokiej dyskusji publicznej kierunków i rozwiązań w ochronie zdrowia na następne lata.

Debata na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku poświęcona jest innowacjom w medycynie, ich efektywności, ale też finansowaniu.

Otwierając debatę, minister Łukasz Szumowski mówił, że w 2017 r. w Polsce na badania i rozwój przeznaczono ok. 820 mln zł i ocenił, że to potężne pieniądze. Mówił też, że w Polsce w 2024 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczonych o 60 mld zł więcej niż obecnie - teraz to - jak mówił - 97,5 mld zł. Zaznaczył jednak, że jest w kraju ogromna dysproporcja między kosztami pewnych terapii medycznych, a przeciętnymi zarobkami ludzi.

- W związku z tym, musimy dwa razy się zastanowić i obejrzeć każdą złotówkę publicznych pieniędzy, czyli pieniędzy Polaków, zanim zainwestujemy je w odpowiednią innowację. Bo powinnyśmy tam przekazywać te pieniądze, gdzie one naprawdę zadziałają na korzyść pacjenta - powiedział Szumowski.

Zaznaczył, że w medycynie będzie coraz więcej innowacyjnych technologii, telemedycyny, rozwiązań wykorzystujących informatykę, dlatego należy stawiać pytania o to, jakie powinno być miejsce tych rozwiązań w systemie, jak i kiedy je finansować. - To są tematy, które są kluczowe na najbliższe 5, 10 lat - mówił minister.

Wnioski ze wszystkich debat mają być przedstawione 6 czerwca w Warszawie. Prof. Szumowski zaznaczył, że chciałby na ich podstawie wypracować własne wnioski na najbliższe 4, 8, 12 lat, w jakim kierunku należy zmierzać w ochronie zdrowia w Polsce.

- Te wnioski powinniśmy przekazać społeczeństwu jako głos wszystkich interesariuszy, którzy uczestniczyli w debacie "Wszystko dla zdrowia" - dodał minister Szumowski. Mówił, że liczy na to, że wnioski powinny być akceptowalne, rozsądne, pokazujące kierunki rozwoju tak, by "pacjent z nich wyciągnął najwięcej korzyści".

PAP - Izabela Próchnicka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum