Minister Szumowski: chcę rzeczywistej debaty o zmianach w systemie ochrony zdrowia

Autor: PAP - Justyna Wojteczek, Olga Zakolska/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2018 08:24

Chciałbym rozpocząć rzeczywistą, szeroką debatę, która przygotuje założenia do zmian w systemie ochrony zdrowia - powiedział PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wskazał, że wśród jego priorytetów jest także wprowadzenie koordynacji leczenia i zmniejszenie kolejek.

Minister Szumowski: chcę rzeczywistej debaty o zmianach w systemie ochrony zdrowia
Minister Szumowski: - Uważam, że wiele rozwiązań wypracowanych w ramach szerokiego dialogu mogłoby być realizowanych niezależnie od tego kto będzie rządził krajem za kilknaście lat. Fot. PTWP

PAP: Panie ministrze, jako kardiolog jak pan diagnozuje system opieki zdrowotnej?
- Łukasz Szumowski: - Powiedziałbym, że jest to pewna forma arytmii, czyli braku koordynacji działań, troszkę niedotlenienia, bo tego tlenu, czyli finansów, jest za mało. Terapia jest potrzebna i jest już wdrażana: mamy ustawę, która gwarantuje wzrost nakładów do 6 proc. PKB w tempie chyba najwyższym w Europie. Ponadto wiemy, że musimy umiarowić arytmię, czyli skoordynować działania, wdrożyć procedury usprawniające system.

Samo zwiększenie finansowania jest niewystarczające - jak mówił premier Morawiecki: jeśli wlejemy młode wino do starych przeciekających bukłaków, stracimy je. Na przykład ponad 70 proc. przetargów w Polsce kończy się jedną ofertą, w UE jest to tylko 4 proc. Nie mamy żadnych mechanizmów, które pozwoliłyby szpitalom być partnerem handlowym dla wielkich korporacji. Te ostatnie mają całe działy marketingu i sprzedaży.

Potrzebne są grupy zakupowe, dzięki którym kilka szpitali mogłoby wspólnie kupować niektóre produkty, np. wodę, środki czystości, papier do drukarek. Z naszych szacunków wynika, że można na tym zaoszczędzić nawet kilkanaście procent wartości zakupów. W skali całego systemu to są ogromne pieniądze, miliardy złotych.

- Dlaczego już teraz szpitale nie tworzą takich grup zakupowych?
- Brakuje zachęt prawnych i w Polsce nie było takiego zwyczaju. Jest też opór ze strony środowiska, bo każdy uważa, że wie najlepiej co powinien kupić, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty stricte medyczne. Ale są takie zakupy, które nie będą powodować kontrowersji, np. sól fizjologiczna, płyny dożylne, rękawiczki, plastry. Będziemy robić pilotaż, nie chcemy wprowadzać rozwiązań siłowych. Rozmawiałem już na ten temat z dyrektorami szpitali.

- Klasyk myśli ekonomicznej w ochronie zdrowia Thomas Getzen napisał, że tak jak na rynku nieruchomości najistotniejsza jest lokalizacja, tak w opiece zdrowotnej - alokacja środków, czyli decyzja, gdzie kieruje się strumień pieniędzy. W Polsce ten strumień skierowany jest do szpitali.
- Nie tylko - cały system POZ jest finansowany w całości ze środków publicznych.

- Ale w Szwecji wskaźnik łóżek szpitalnych na 100 tys. mieszkańców to 2,5, a w Polsce ok. 6,6 - powyżej średniej europejskiej. Jeśli chodzi o wskaźnik lekarzy i pielęgniarek jest odwrotnie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum