Minister Rafalska: określiliśmy obszary działań dot. osób niesamodzielnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2018 14:02

Polityka społeczna wobec osób starszych 2030 zawiera rozwiązania dot. bezpieczeństwa, zdrowia i aktywności - mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jako zupełnie novum określiła obszary działań dot. niesamodzielności osób starszych.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska Fot. Archiwum

- Polityka społeczna wobec osób starszych 2030 to dokument ważny, kompleksowy i ambitny. Oparty o trzy filary: bezpieczeństwo, uczestnictwo i solidarność - wskazywała Rafalska.

- Odwołuje się do wszystkich obszarów, które są istotne dla osób starszych. Jest to też dokument, który kreśli ramy czasowe wyznaczone rokiem 2030 - dodała. Wyjaśniając przyjęcie takich ram perspektywicznych przypomniała, że generacja pierwszego polskiego powojennego wyżu to osoby urodzone miedzy 1947 r. a 1959 r.

- Najstarsi w tej generacji będą w 2030 r. osiągali 84 rok życia, a najmłodsi 74 lata - zauważyła minister.

Zaznaczyła, że prace nad tym programem trwały ponad rok. - Ten dokument jest obecnie prawie po uzgodnieniach wewnątrz resortu i za chwilę będzie w konsultacjach międzyresortowych. Mam nadzieję, że otworzy dużą publiczną debatę i dyskusję na temat polityki wobec osób starszych - powiedziała.

Szefowa MRPiPS poinformowała, że w dokumencie jest wiele szczegółowych rozwiązań, które odnoszą się do różnych obszarów - bezpieczeństwa, zdrowia, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, a także potrzeby dostosowania infrastruktury, systemu służby zdrowia, czy rynku pracy dla potrzeb osób starszych.

- To, co jest zupełnie nowe w tym programie, z czym się wcześniej nie spotykaliśmy, to podejście do niesamodzielności osób starszych - podkreśliła Rafalska. - W ramach tych niesamodzielności opracowaliśmy cztery obszary działania: zmniejszenie skali zależności od innych, zapewnienie optymalnego dostępu do usług zdrowotnych, rehabilitacyjnych, opiekuńczo-pielęgnacyjnych - podała.

- To chyba najważniejsze obszary działania w stosunku do osób starszych, ale też rozwój sieci środowiskowych i instytucjonalnych, które są niezbędne osobom niesamodzielnym oraz system wsparcia nieformalnych opiekunów takich osób - dodała.

- Chcemy ponadto uregulować kwestie prawne związane z ryzykiem niesamodzielności, dostosować standardy opiekuńcze, opracować standardy w zakresie teleopieki, telepomocy. To są aspekty, które mogą znacząco poprawić jakość życia osób starszych, szczególnie tych, które są najbardziej skazane na opiekę innych, a zatem osób niesamodzielnych - podkreśliła Rafalska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum