Minister Radziwiłł: do szkół wrócą gabinety zdrowia i stomatologiczne

Autor: Agnieszka Pipała-PAP/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2017 13:03

Do szkół powinny wrócić gabinety zdrowia z pielęgniarkami lub higienistkami oraz gabinety stomatologiczne - stwierdził w poniedziałek (26 czerwca) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Pierwszych gabinetów, według ministra, można się spodziewać w roku szkolnym 2018/2019.

Minister Radziwiłł: do szkół wrócą gabinety zdrowia i stomatologiczne
Minister zapowiada, że do szkół wrócą gabinety stomatologiczne Fot. Archiwum

- Chcielibyśmy, aby w każdej szkole był gabinet zdrowia, w którym, w większych szkołach stale, a w mniejszych - okresowo, będzie dostępna pielęgniarka bądź higienistka. A także, żeby w większych szkołach były gabinety stomatologiczne, a te szkoły, które gabinetu nie mają, miały w inny sposób dostęp do opieki stomatologicznej - zapowiedział w poniedziałek Radziwiłł na konferencji w szkole podstawowej w Boguchwale koło Rzeszowa.

Wyjaśnił, że jednym z pomysłów na zapewnienie takiej opieki, będą dentobusy w każdym województwie. Jak zapowiedział, gabinet dentystyczny na kołach będzie odwiedzał poszczególne szkoły i zajmował się zarówno profilaktyką, wczesnym wykrywaniem próchnicy, jak i leczeniem.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko przytoczyła statystyki, według których ok. 6 proc. dzieci 15-letnich już ma dokonaną ekstrakcję zęba stałego.  - To bardzo niepokojące i w związku z tym musimy odbudować system opieki stomatologicznej nad dziećmi- mówiła Szczurek-Żelazko.

Minister zaznaczył, że obecnie w MZ są przygotowywane założenia do ustawy o medycynie szkolnej, które obejmują właśnie m.in. dentobusy. Przygotowywany jest też program wsparcia dla szkół, którego celem jest odtworzenie działającego wcześniej systemu.

Radziwiłł wyjaśnił, że odpowiedzialność za szkolne gabinety byłaby podzielona: samorząd terytorialny wraz ze szkołą zapewniałby odpowiednie pomieszczenia, a resort zdrowia w ramach programu rządowego finansowałby wyposażenie. Z kolei różne podmioty, które byłyby lokowane w szkolnych gabinetach czy dentobusach, wykonywałyby świadczenia zdrowotne finansowane przez NFZ.

Szczurek-Żelazko zaznaczyła, że planowany jest pięcioletni program, który pozwoli na dofinansowanie utworzenia gabinetu dentystycznego w szkole i jego wyposażenie. Program przewiduje też m.in. zakup co najmniej 16 dentobusów, czyli po jednym na województwo.

Przygotowywany też jest projekt zakładający wydłużenie czasu pracy pielęgniarki w szkole i zmianę zasad finansowania opieki pielęgniarskiej. Jak mówiła, obecnie pielęgniarka w szkole bywa kilka razy w tygodniu, a w niektórych placówkach - tylko trzy razy w miesiącu. Jedna pielęgniarka obecnie obejmuje opieką od 880 do 1,2 tys. dzieci.

Jak zauważyła, zmiany te mają spowodować, że pielęgniarka będzie w szkole częściej dostępna, dzięki czemu opieka będzie kompleksowa, a nie epizodyczna. Przede wszystkim pozwoli to - zdaniem wiceminister - "skoordynować działania profilaktyczne i promocyjne".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum