×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Minister Niedzielski: środki unijne będziemy lokowali tam, gdzie trzeba potężnych inwestycji

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia15 lutego 2023 13:00

Zdecydowaliśmy z ministrem Pudą, że środki, które idą z Komisji Europejskiej, będziemy lokowali komplementarnie - czyli właśnie na te pozostałe elementy, które wymagaj również potężnych inwestycji - powiedział podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister Niedzielski: środki unijne będziemy lokowali tam, gdzie trzeba potężnych inwestycji
Konferencja "Akademia Funduszy - Fundusze Europejskie na lata 2021-2027" Fot. PAP/Piotr Nowak
 • W środę zorganizowano konferencję "Akademia Funduszy - Fundusze Europejskie na lata 2021-2027"
 • Podczas jej inauguracji minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że udało się dopasować środki unijne do "większego obrazka"
 • Ten większy obrazek to jest kwestia tego, że w ostatnich latach państwo polskie wykonało ogromny wysiłek finansowy - powiedział szef resortu zdrowia

Polityczna i ustawowa deklaracja nakładów

- Złożyliśmy polityczną, a potem ustawową deklarację, że nakłady na system opieki zdrowotnej wzrosną pierwotnie do 6, a potem do 7 proc. PKB. To są realne pieniądze, które będą miały zauważalny wpływ na funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej - podkreślił.

Wskazał, że funkcjonuje również Fundusz Medyczny, z którego środki inwestowane są na szpitalnictwo. "Inwestujemy w SOR-y, które w poprzedniej perspektywie nie miały okazji skorzystać ze środków unijnych" - wymieniał.

- Umiejętność zbudowania tego kompletnego obrazka polega na tym, że zdecydowaliśmy razem z ministrem Grzegorzem Pudą, że my te pieniądze, które idą z Komisji Europejskiej, będziemy lokowali komplementarnie, czyli właśnie na te pozostałe elementy, które wymagają również potężnych inwestycji - zaznaczył Niedzielski.

Wyjaśnił, że środki zarówno z programu Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS), jak i programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) będą wykorzystane komplementarnie do tych zasobów inwestycyjnych, które w tej chwili są przeznaczane na system opieki zdrowotnej z Funduszu Medycznego oraz środków budżetowych.

Minister ocenił, że szczególne znaczenie w dobie postpandemicznej ma inwestowanie m.in. w psychiatrię zarówno dorosłych jak i dzieci. Przypomniał o reformie psychiatrii, w której resort zdrowia wykorzystuje koncepcję opieki środowiskowej wprowadzając kilka poziomów kontaktu.

- Wzmocnienie tej reformy, inwestowanie w te ośrodki zarówno dla dzieci jak i dorosłych, to kolejny element budowania obrazka, który jest kompletny i który jest spójny, gdzie nie ma dublowania nakładów, nie ma dyskusji o tym, ze pewne obszary doinwestowaliśmy, a niektóre zostały pozostawione same sobie - podkreślił.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze