Minister Niedzielski: pełne wsparcie dla idei o rejestracji eksportu szczepionek przeciw COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2021 21:35

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyraził w poniedziałek (25 stycznia) pełne wsparcie dla idei zaprezentowanej przez komisarz UE ds. zdrowia Stellę Kyriakides, by firmy farmaceutyczne produkujące szczepionki przeciw Covid-19 na terytorium Wspólnoty, rejestrowały z wyprzedzeniem zamiar eksportu tych preparatów do krajów trzecich.

Minister Niedzielski: pełne wsparcie dla idei o rejestracji eksportu szczepionek przeciw COVID-19
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Pełne wsparcie dla idei zaprezentowanej dziś przez komisarz zdrowia @SKyriakidesEU - każdy producent szczepionki w EU będzie musiał dokonać notyfikacji w przypadku chęci eksportu do krajów trzecich" - napisał na Twitterze minister Niedzielski.

Zapowiedź padła po tym, jak w piątek AstraZeneca nieoczekiwanie ogłosiła duże ograniczenie dostaw szczepionek dla krajów Unii w pierwszym kwartale roku.

Komisja Europejska stworzy rejestr przejrzystości eksportu szczepionek poza UE. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać w najbliższych dniach.

Preparat opracowany przez AstraZeneca i naukowców Uniwersytetu Oksfordzkiego nie uzyskał jeszcze aprobaty Europejskiej Agencji Leków (EMA), mimo że szczepionka jest już stosowana w Wielkiej Brytanii i niektórych innych krajach świata. Decyzja EMA w tej sprawie ma zapaść 29 stycznia. Komisja Europejska zawarła z AstraZeneca umowę na dostawę 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum