Minister Niedzielski o zmianie zasad kwarantanny i izolacji. Będzie krócej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2020 14:58

Podjąłem decyzję o zmianie zasad kwarantanny i izolacji; po południu przedstawimy pakiet rozwiązań, będzie to m.in. skrócenie okresu kwarantanny do 10 dni - poinformował w czwartek (27 sierpnia) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister Niedzielski o zmianie zasad kwarantanny i izolacji. Będzie krócej
Zmiana zasad kwarantanny i izolacji. Fot. MZ/TT

- Będziemy zmieniali zasady zarówno kwarantanny jak i izolacji. Dzisiaj po południu zostanie zaprezentowany pierwszy pakiet trzech lub dwóch rozporządzeń ministra zdrowia, który zmieni zarówno kwarantannę jak i izolację - zapowiedział na konferencji prasowej szef resortu zdrowia.

Zapowiedział, że okres kwarantanny zostanie skrócony do 10 dni, także okres izolacji zostanie skrócony do 10 dni.

- Mamy na to dowody z Norwegii, ale też z praktyki klinicznej, że taki okres izolacji jest bezpieczny i nie spowoduje wielkiego przyrostu ryzyka w stosunku do 14-dniowego okresu kwarantanny - podkreślił Niedzielski.

Informując o tym, że kwarantanna zostanie skrócona do 10 dni dodał, iż "drugim novum w przypadku kwarantanny będzie rezygnacja z prowadzenia testów".

Jego zdaniem, "testy są ważnym zagadnieniem, w kontekście przygotowania do drugiej fali pandemii".

- Do tego, co wydarzy się we wrześniu, do potencjalnie zwiększonej liczby zachorowań musimy mieć przygotowaną infrastrukturę, aby wykonywać testy - PAP, tam gdzie one są niezbędne - dodał.

Jak mówił, druga grupa zmian dotyczy izolacji.

- Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie standardu Międzynarodowej Organizacji Zdrowia WHO, czyli skrócenie okresu izolacji do 10 dni po teście, który wykazał wynik pozytywny, i niekończenia tej izolacji koniecznością testowania - poinformował.

"Znosimy tym samym obowiązek dwóch pozytywnych wyników badań w przypadku izolacji pacjentów bezobjawowych, co wyeliminuje przypadki przedłużających się pobytów w odosobnieniu" - doprecyzował minister na Twitterze.

Krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban wyjaśnił, że "osoby, które są na kwarantannie, czyli miały jakąś styczność (z osobą zakażoną - PAP), a nie miały objawów klinicznych, praktycznie będą zwalniane z kwarantanny automatycznie. Dodał, że natomiast osoby, które będą miały objawy, będą musiały skontaktować się z lekarzem, prawdopodobnie będzie to lekarz POZ.

- Jeśli chodzi o pacjentów, którzy są chorzy i rozpoznani, to izolowaniem i zwalnianiem z izolacji zajmują się lekarze chorób zakaźnych lub w szpitalach jednoimiennych. Jeżeli ktoś nie ma objawów klinicznych lub ma bardzo mało nasilone, to jest właściwie zwalniany po 10 minimum 13 dniach od wystąpienia objawów - powiedział.

Jak dodał, wdrożenie nowych zasad testowania pozwoli "skierować większość sił i środków testowania na osoby, które powinny być testowane, ponieważ na obecnym etapie epidemii taktyka jest bardzo prosta - testujemy osobę z objawami klinicznymi, które sugerują COVID, i testujemy ludzi w opracowywaniu ogniska zakażeń wokół nich".

Olga Łozińska - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum