Minister Niedzielski o regionalizacji obostrzeń: poziom wyszczepienia będzie dodatkowym parametrem

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia29 czerwca 2021 14:05

Do tej pory mapa obostrzeń była oparta na liczbie nowych zakażeń. Teraz dodatkowym parametrem będzie poziom wyszczepienia - mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przy czwartej fali obostrzenia mają być wprowadzane regionalnie/ Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Do tej pory ta mapa obostrzeń była oparta na liczbie nowych zakażeń - mówił minister
  • W tej chwili parametrem, który będziemy dodatkowo rozpatrywali, będzie poziom wyszczepienia - zaznaczył
  • W sytuacji, kiedy widzimy, że wyszczepienie jest zbyt niskie, taki region na pewno jest identyfikowany jako region podwyższonego ryzyka - dodał

Kluczowy wskaźnik wyszczepienia

Jak zauważył podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, resort pracuje nad prewencją, aby liczba zakażeń dramatycznie nie wzrosła. Minister zapewnił, że cały czas przygotowywana jest infrastruktura szpitalna w przypadku ewentualnej czwartej fali.

Odpowiedział też na pytanie dotyczące regionalizacji obostrzeń przy małym wskaźniku wyszczepienia.

- Do tej pory ta mapa obostrzeń była oparta na liczbie nowych zakażeń, na ewentualności obciążenia infrastruktury szpitalnej. Na pewno w tej chwili takim parametrem, który będziemy dodatkowo rozpatrywali, będzie poziom wyszczepienia. Bardzo ważną zaletą stosowania tego parametru jest to, że ma on działać prewencyjnie - powiedział minister Niedzielski.

- W sytuacji, kiedy widzimy, że wyszczepienie jest zbyt niskie, taki region na pewno jest identyfikowany jako region podwyższonego ryzyka. Na razie jesteśmy w sytuacji stosunkowo komfortowej, bo liczba zakażeń jest mała, ale  jeżeli dojdziemy do pewnego przyspieszenia pandemicznego, poziom wyszczepienia będzie brany pod uwagę - dodał minister zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum