Minister Niedzielski o odpowiedzialności lekarzy w czasach epidemii: błędy nieumyślne nie będą karane

Autor: PAP, pwx/Rynek Zdrowia • • 15 października 2020 18:09

Cały czas poprawiamy wydolność naszej służby zdrowia, ale musimy mieć świadomość, że testujemy jej granice - powiedział w czwartek (15 października) minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że teraz jest pora, żeby nacisnąć hamulec, by zahamować rozwój epidemii. Mówił też m.in. o odpowiedzialności karnej lekarzy w czasie epidemii.

Minister Niedzielski o odpowiedzialności lekarzy w czasach epidemii: błędy nieumyślne nie będą karane
Fot. PTWP/RR

Niedzielski podkreślił podczas konferencji prasowej, że "musimy mieć świadomość, że testujemy granice wydolności służby zdrowia". Dodał, że wydolność ta jest "cały czas poprawiana", m.in. poprzez zwiększanie liczby łóżek w szpitalach przeznaczonych na walkę z COVID-19.

Wskazał jednocześnie, że "musimy bardzo dynamicznie nacisnąć hamulec", by zahamować rozwój epidemii.

- Jeżeli ten hamulec nie zostanie skutecznie naciśnięty, a to jest odpowiedzialnością każdego z nas, to scenariusze, które nas czekają, mogą być niestety groźne - mówił Niedzielski.

Minister Niedzielski był pytany przez dziennikarzy o prawo regulujące odpowiedzialność karną lekarzy w czasie epidemii Covid-19. Przekazał w odpowiedzi, że zostanie klauzula "dobrego Samarytanina".

- Błędy popełnione nieumyślnie nie będą karane - odpowiedział.

Opisując kolejne rozwiązania dodał: - Będziemy chcieli zwiększyć dodatek dla medyków do 175 proc. wynagrodzenia. Wszyscy medycy narażeni na konieczność odbycia izolacji będą mieli refinansowanie wynagrodzenia na zasadach pełnej płatności.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum