Minister Niedzielski komentuje zmiany w POZ: celem skracanie kolejek do specjalistów

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia20 września 2022 11:30

Minister zdrowia Adam Niedzielski skomentował zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), które zaczną obowiązywać od 1 października. - To jest konsekwentne działanie, które ma na celu skracanie kolejek do specjalistów - podkreślił.

Minister Niedzielski komentuje zmiany w POZ: celem skracanie kolejek do specjalistów
Zmiany w przychodniach od 1 października. Niedzielski: skrócą kolejki do specjalistów Fot. AdobeStock
 • Minister zdrowia Adam Niedzielski w programie "Sedno Sprawy w Radia Plus komentował zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), które zaczną obowiązywać od 1 października
 • - Już jakiś czas temu znieśliśmy limity w dostępie do specjalistów, to znaczy, że nie ma ograniczeń kontraktowych, można obsłużyć jak najwięcej pacjentów - przypomniał szef resortu zdrowia
 • Podkreślił jednocześnie, że planowane zmiany w POZ pozwolą na znaczne skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów
 • Dodał również, że podczas wizyty u lekarza rodzinnego zostanie wykonany telefon do specjalisty, aby zinterpretować wyniki badań

Zmiany w przychodniach od 1 października. Niedzielski: skrócą kolejki do specjalistów

Minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia Plus wyjaśnił, co zmieni się w przychodniach POZ od 1 października po wdrożeniu opieki koordynowanej. 

- To jest konsekwentne działanie, które ma na celu skracanie kolejek do specjalistów. Już jakiś czas temu znieśliśmy limity w dostępie do specjalistów, to znaczy, że nie ma ograniczeń kontraktowych, można obsłużyć jak najwięcej pacjentów i być pewnym, że lekarz specjalista otrzyma za to wynagrodzenie. Działanie tego instrumentu jest w tym sensie ograniczone, że liczba specjalistów jest stosunkowo mała i oni w nieskończoność nie mogą zwiększać swojego obciążenia pracą - wyjaśnił szef MZ.

I tłumaczył: Kolejki skrócą się po pierwsze: dlatego, że zwiększamy liczbę badań, która może być wykonana w POZ, czyli pacjenci nie będą musieli iść do specjalisty, żeby wykonać pewne badania. Druga rzecz, oprócz tych badań, to jest też kwestia konsultacji ze specjalistami, bo bardzo często pacjenci są kierowani na konsultacje, żeby wyjaśnić swoje problemy zdrowotne na podstawie badań, a tutaj będzie też taka nowa zupełnie instytucja konsultacji lekarz - lekarz.

- Lekarz rodzinny nie będzie wysyłał pacjenta do specjalisty po interpretację poszerzonych wyników badań, tylko będzie mógł przy pacjencie, w trakcie wizyty, wykonać telefon i skonsultować się z lekarzem specjalistą i prowadzić dalsze leczenie. Pacjent po prostu będzie mniej pukał od drzwi do drzwi, będzie "bardziej załatwiany" na poziomie POZ - wyjaśnił Adam Niedzielski.

Jakie zmiany od 1 października w przychodniach POZ

Zmiany związane z uruchomieniem opieki koordynowanej w POZ mają przyspieszyć diagnostykę i usprawnić leczenie: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca, migotania przedsionków, astmy oskrzelowej, przewlekłej choroby obturacyjnej płuc oraz niedoczynności tarczycy.

W tym celu znacząco rozszerzony zostanie pakiet badań, na jakie będzie mógł kierować pacjenta lekarz rodzinny, m.in. o badania z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc oraz endokrynologii. Ponadto zmiany mają ułatwić dostęp pacjentów do specjalistów, ale nie w sposób bezpośredni. W związku z tym od 1 października to lekarze rodzinni będą konsultować wyniki pacjentów oraz omawiać dalsze leczenie ze specjalistami: kardiologiem, diabetologiem, pulmonologiem, alergologiem czy endokrynologiem. 

Dodajmy, że choć przepisy wejdą w życie 1 października, to opieka koordynowana nie jest obligatoryjna dla POZ. To oznacza, że nie wszystkie przychodnie będą oferowały swoim pacjentom rozszerzony pakiet badań, nie wszędzie też zmiany będą wdrożone od razu na tym samym poziomie.

Lista nowych badań, na które od 1 października będzie mógł kierować pacjenta lekarz POZ: 

 • badania biochemiczne i immunochemiczne:
 1. BNP (NT-pro-BNP);
 2. albuminuria (stężenie albumin w moczu);
 3. UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu);
 4. antyTPO (przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej);
 5. antyTSHR (przeciwciała przeciw receptorom TSH);
 6. antyTG (przeciwciała przeciw tyreoglobulinie);
 • badania elektrofizjologiczne:
 1. EKG wysiłkowe (próba wysiłkowa EKG);
 2. Holter EKG 24, 48 i 72 godz. (24-48-72-godzinna rejestracja EKG);
 3. Holter RR (24-godzinna rejestracja ciśnienia tętniczego);
 • badania ultrasonograficzne:
 1. USG Doppler tętnic szyjnych;
 2. USG Doppler naczyń kończyn dolnych;
 3. ECHO serca przezklatkowe;
 • diagnostyka czynnościowa:
 1. spirometria;
 2. spirometria z próbą rozkurczową;
 • diagnostyka inwazyjna – biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy (u dorosłych).
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum