Minister Niedzielski: jeszcze wyprzedzamy tempo rozwoju pandemii koronawirusa

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 09 października 2020 21:52

Wszystkie zabiegi na razie wyprzedzają zapotrzebowanie na łóżka, respiratory i kadrę medyczną. Jeszcze jesteśmy przed tempem rozwoju pandemii - powiedział w piątek (9 pażdziernika) wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski, wypowiadając się w rozmowie z TVN24.

Minister Niedzielski: jeszcze wyprzedzamy tempo rozwoju pandemii koronawirusa
Minister zdrowia Adam Niedzielski: - Nasze starania na razie wyprzedzają zapotrzebowanie na łóżka, respiratory i kadrę medyczną. Fot. MZ/TT

Jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, lawinowy wzrost zakażeń w ostatnich dniach wynika m.in. z powrotu do normalnej pracy i nauki dzieci w szkołach. - A dodatkowo dyscyplina społeczna niestety się obniżyła. Ruch antymaseczkowy czy inne nieracjonalne głosy pojawiające się w przestrzeni publicznej zaczęły zmniejszać nasze poczucie odpowiedzialności. I skutkiem jest eskalacja liczby dziennych zachorowań - mówił minister.

Przyznał, że był zaskoczony kiedy z dnia na dzień, ze środy na czwartek (z 7 na 8 października) doszło do przyrostu zakażeń koronawirusem o ponad 1/3 - z poziomu ok.3 tys. przypadków do poziomu ponad 4,2 tys. - Nie spodziewałem się tego, ale to nie znaczy, że sytuacje które nas zaskakują nie mogą być zarządzane - przekonywał, pytany o możliwość zapewnienia wszystkim chorym łóżek covidowych.

Zapewniał, że decyzje dotyczące zwiększania liczby łóżek są podejmowane szybko. - Planujemy, że liczba łóżek zwiększy się o 3-4 tysiące - powiedział minister Niedzielski.

Jak wyjaśnił, wzrost liczby łóżek będzie wynikiem  przekształcenia szpitali III poziomu sieci covidowej na szpitale koordynacyjne. To dotąd szpitale wydzielone wysokospecjalistyczne, zajmujące się przypadkami zachorowań, gdy Covid-19 był u pacjenta chorobą współtowarzyszącą, a zakażony koronawirusem pacjent wymagał zasadniczej interwencji z powodu innej choroby.

- Te szpitale będą stopniowo przekształcane w szpitale podobne do poprzednich szpitali jednoimiennych, w których cała infrastruktura była przeznaczona na leczenie covidu - powiedział minister Niedzielski.

Przyznał, że co do opinii w sprawie nowych zadań dla szpitali III poziomu sieci covidowej "odbiór środowiska nie jest korzystny". Kadra tych szpitali - przypomnijmy - uważa, że nie może podjąć się kolejnych zadań biurokratycznych.

  - Dlatego poprosiliśmy o zmianę formuły. Ta zmiana polega na tym, że koordynacja będzie prowadzona przede wszystkim przez zespół zarządzania kryzysowego, który jest przy wojewodzie. Ale w tym zespole znajdą się nie tylko urzędnicy, przedstawiciel wojewody, NFZ  - również lekarz tego szpitala koordynacyjnego, tak żeby można było kierować ruchem pacjentów w danym województwie - mówił minister Niedzielski.

Pytany czy "możę dać słowo", że nie zabraknie łóżek covidowych odpowiedział, że Ministestwo Zdrowia oraz MSWiA robi wszystko, "żeby wyprzedzać to co nazywamy bieżącym obłożeniem". - W każdym tygodniu podejmujemy decyzje, które poszerzają bazę łóżek, dbamy również o dostępność innego wyposażenia, przede wszystkim respiratorów - odpowiedział.

Jak powiedział,  jedną z takich decyzji jest obowiązujące od piątku rozporządzenie, które mówi o "pewnym zwiększeniu możliwości prowadzenia intensywnej terapii". Chodzi o rozporządzenie ustalające, że świadczeń zdrowotnych z zakresu intensywnej terapii w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii może udzielać lekarz anestezjolog lub lekarz po czterech latach specjalizacji w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Jak dodał minister, "tak, żeby mogli ewentualnie pomagać w prowadzeniu intensywnej terapii" pacjentów wymagających wspomagania oddechu z powodu powikłań w COVID-19.

- Wszystkie te zabiegi na razie wyprzedzają zapotrzebowanie na łóżka, respiratory i kadrę medyczną. Jeszcze jesteśmy przed tempem rozwoju pandemii - powiedział proszony przez prowadzącego, by "po ludzku" zakomunikował widzom, jaka jest sytuacja ochrony zdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum