Minister Niedzielski: jeśli chodzi o pielęgniarki i położne, dokonała się rewolucja

Autor: • Źródło: PAP29 listopada 2022 16:45

Jeśli chodzi o pielęgniarki i położne, w ostatnich pięciu latach dokonała się rewolucja: skok kompetencji i przeskok finansowy – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister Niedzielski: jeśli chodzi o pielęgniarki i położne, dokonała się rewolucja
Fot. PAP/Marcin Obara
 • Szef MZ był w Warszawie gościem debaty zorganizowanej w ramach konferencji "Kwalifikacje pielęgniarek i położnych a bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów"
 • Spotkanie dotyczyło m.in. promowania projektu "Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych"
 • Było ono - jak wskazał minister - dobrą okazją do pewnych podsumowań

Długa droga do zwiększania kompetencji

- Patrzę na prezes Małas (prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofię Małas-PAP), wiceprezes Łodzińską (wiceprezes NRPiP Mariole Łodzińską - PAP) i myślę sobie, jaką długą drogę przeszliśmy, i w trakcie mojego pobytu na urzędzie ministerialnym, ale i wcześniej w NFZ (…), w kierunku zwiększania kompetencji, wykorzystywania ich - powiedział minister.

Przez ostatnia lata, jak kontynuował, dokonany został istotny ruch.

- To nie jest zmiana jakościowa, to potężny skok. To przeniesienie naprawdę wielu kompetencji do realizacji na poziomie personelu pielęgniarek i położnych. Zrobiliśmy też przeskok finansowy - zaznaczył szef MZ.

- Zmiana, jaka dokonała się w ostatnich pięciu latach, jeśli chodzi o pielęgniarki i położne, to rewolucja. Nie ewolucja, ale rewolucja - podkreślał Niedzielski.

Wymienił w tym kontekście m.in. możliwość ordynacji niektórych leków.

- To jest fundamentalna, kompletna zmiana, nowa odpowiedzialność. Jest startowa lista substancji czynnych, ale przecież trwają prace nad tym, by tę listę poszerzyć - powiedział minister.

Drugi obszar, jak mówił, to możliwość kwalifikowania do szczepień i szczepienia, która dotyczy już nie tylko COVID-19, ale też grypy. "To wpuszczenie w kolejny obszar pomocy medycznej, który ma fundamentalne znaczenie" - ocenił.

- Temu wszystkiemu towarzyszą oczywiście różne dyskusje na temat finansów - dodał, wskazując m.in. na kwestie wysokości tzw. stawki kapitacyjnej oraz tego, czy niektóre porady pielęgniarskie powinny być w niej zawarte, czy też dodatkowo wycenione. Szef MZ zawracał też uwagę m.in. na wzrost minimalnych wynagrodzeń.

Akcentował również znaczenie jakości kształcenia i świadczonych usług.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze