Minister Niedzielski: czas na zadanie pytania o to, co każdy z nas może zrobić dla systemu

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2020 14:41

Dynamika dzienna liczby zachorowań na Covid-19 nieznacznie maleje, ale nawet w optymistycznym wariancie widzimy, że stabilizacja nastąpi na poziomie 25-30 tysięcy zachorowań dziennie. Nie możemy sobie pozwolić na taki wariant - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w środę (4 listopada).

Minister Niedzielski: czas na zadanie pytania o to, co każdy z nas może zrobić dla systemu
Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej, 4 listopada br.; FOT. Screen/PTWP

Jak powiedział minister Adam Niedzielski, obecne obostrzenia to już przedostatni krok, poza którym jest już tylko narodowa kwarantanna, oznaczająca izolację i poważne ograniczenie działalności gospodarczej.

- Dynamika dzienna liczby zachorowań nieznacznie maleje, ale nawet w optymistycznym wariancie widzimy, że stabilizacja liczby zachorowań nastąpi na poziomie 25-30 tysięcy dziennie. To jest optymistyczny wariant, który zakłada brak efektów zgromadzeń. Nie możemy sobie pozwolić na taki wariant - mówił minister Niedzielski.

Przyznał, że system ochrony zdrowia jest na granicy wydolności. Powiedział, że nadszedł czas, "kiedy trzeba włączyć hamulec awaryjny", bo wyczerpuje się scenariusz dokładania obostrzeń. - Oprócz przyrostu zachorowań mamy przyrastającą liczbę zgonów i to nie tylko covidowych. Wszyscy musimy zdać sobie sprawę z powagi sytuacji, to jest czas na ochronę życia - powiedział minister zdrowia.

Dodał, że należy zastanowić się "co każdy z nas może zrobić, żeby powstrzymać pandemię". - Tu nie chodzi tylko o noszenie maseczki, dystans - precyzował.

- Przychodzi czas, żeby zadać sobie pytanie, nie co państwo, służba zdrowia może zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić, żeby zahamować rozwój pandemii - apelował minister.

- Przede wszystkim zostańmy w domu, żeby ograniczyć kontakty, nie dajmy szans wirusowi na rozprzestrzenianie się. Wychodźmy z domu wtedy, kiedy musimy iść do pracy, po zakupy, ograniczmy kontakty towarzyskie - zaznaczał.

Minister zwrócił się też do ozdrowieńców z apelem o oddawanie osocza krwi. Apelował, żeby takie osoby zgłaszały się do centrów krwiodawstwa.

- Każdy z was może oddać krew na cele leczenia osoczem. Tak procedura leczenia pacjentów covidowych jest prowadzona w polskich szpitalach - zwracał się do ozdrowieńców. Jak doprecyzował minister, tu podstawowym warunkiem jest udanie się do stacji krwiodawstwa miesiąc po wyzdrowieniu.

Dodał, że reguła DDM (dezynfekcja, dystans, maseczka) musi być już standardem. - Pilnujmy się. Tylko będąc osobno teraz jest szansa, że będziemy razem w przyszłości - podsumował swój przekaz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum