Minister Niedzielski: Krupówki mogą być początkiem trzeciej fali epidemii

Autor: JW, KG, WOK/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2021 11:58

Każdy, kto widział obrazki z Zakopanego z tego weekendu łapał się za głowę - alarmował minister zdrowia Adam Niedzielski. - To drastyczne zwiększenie ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii.

Minister Niedzielski: Krupówki mogą być początkiem trzeciej fali epidemii
Zdaniem ministra Niedzielskiego takie zachowania jak w Zakopanem powodują, że rozważa się ponowne wprowadzenie lockdownu. Fot. screen PTWP
 • Adam Niedzielski: - Nie chciałbym, żeby wysiłek medyków został zniweczony przez takie głupie zachowanie, jak w Zakopanem
 • Minister zdrowia: - Takie zachowania mogą doprowadzić do cofnięcia luzowania obostrzeń, ponownego wprowadzenia pewnych form lockdownu
 • Dzisiejsze wyniki dotyczące dziennej liczby zakażeń pokazują nowy trend, ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych rośnie

Przywołując materiał filmowy z zatłoczonych i rozbawionych Krupówek, minister Niedzielski przypomniał mecz piłkarski Ligi Mistrzów Atalanty Bergamo z Valencią na stadionie San Siro w Mediolanie sprzed roku, który przyczynił się rozwoju epidemii koronawirusa w Europie.

- Nie chciałbym, żeby Zakopane było naszym San Siro, żeby Krupówki były początkiem trzeciej fali pandemii - zaznaczył w poniedziałek (15 lutego) szef resortu zdrowia.

Dodał: - Nie chciałbym, żeby wysiłek medyków został zniweczony przez takie głupie zachowanie.

Wskazał, że hotele same w sobie nie stanowią zagrożenia epidemiologicznego, a kontrole sanepidu pokazały, że wypadły one dobrze.

- Jeżeli chcemy pozwolić na powrót do normalnego funkcjonowania biznesu, to takie zachowania przekreślają te możliwości i mogą doprowadzić do tego, że będziemy musieli podejmować decyzje, które cofną luzowanie restrykcji i  rozważanie wprowadzenie ponownego lockdownu - zaznaczył szef MZ.

Trend się odwraca

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał, że dzisiejsze wyniki dotyczące dziennej liczby zakażeń pokazują nowy trend.

- 2,5 tys. zakażeń wydaje się liczbą małą, ale raportowane są faktyczne przypadki z niedzieli. I jest ich więcej o ponad 100 osób od wartości, która była podawana równo tydzień temu. Niestety tendencja raportowania nawet kilkuset przypadków dziennie więcej jest z nami obecna praktycznie od tygodnia. To nie są małe wahania rzędu jednego procenta - mówił Adam Niedzielski.

Jak zauważył, wzrasta także liczba badań i zleceń wystawianych przez POZ. - Znajdujemy się w sytuacji, gdy odwraca się trend. Ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych rośnie - ostrzegł minister zdrowia.

Wszystko wskazuje na to, że przekroczymy - w skali ogólnopolskiej - wartość wskaźnika R powyżej 1.

- W weekend widzieliśmy obrazki, które nawet trudno komentować. W piątek dokonaliśmy dużych luzowań obostrzeń, otwarte zostały hotele, stoki. Robiliśmy to z duszą na ramieniu, w kontekście stabilnej sytuacji, ale też wysokiej dobowej liczby zakażeń - mówił Niedzielski, nawiązując do sytuacji w Zakopanem, gdzie w ostatni weekend tłumy bawiły się na świeżym powietrzu, nie zachowując dystansu, bez maseczek (świętowano walentynki, konkurs skoków na Wielkiej Krokwi). 

Konsekwencją powrót do obostrzeń?

- Te tańce i śpiewy, które państwo widzą, to oczywiście drastyczne zwiększenie ryzyka rozprzestrzeniania się pandemii - mówił Niedzielski.

Szef resortu zdrowia zaapelował o odpowiedzialność. - Policja, która prowadziła kontrole, na początku stosowała upomnienia, jednak potem była zmuszona do tego, żeby wystawiać mandaty. W samym Zakopanem wystawiono ich ponad 100. Chcę podziękować policji za zdecydowane i jednoznaczne działania, bo tylko w ten sposób możemy zapanować nad ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa, rozwinięcia się trzeciej fali pandemii - wskazał Niedzielski.

Podkreślił, że nie chciałby, by wysiłek medyków został zniweczony "przez tak głupie, nieodpowiedzialne zachowania".

- Nie skończą się one tylko konsekwencjami dla tych młodych ludzi, którzy bawili się na Krupówkach. Hotele same w sobie nie stanowią zagrożenia, bo kontrole sanepidu wypadły dobrze. Jeżeli chcemy wrócić do normalnego funkcjonowania biznesu, takie zachowania to przekreślają i mogą doprowadzić do cofnięcia luzowania obostrzeń, ponownego wprowadzenia pewnych form lockdownu. W dłuższej perspektywie na pewno doprowadzą do dalszych decyzji zaostrzających - ostrzegał Niedzielski.

- Nie chciałbym, żebyśmy za miesiąc, w marcu, mówili, że trzecia fala pandemii rozpoczęła się na Krupówkach - podsumował.

GIS: apeluję o rozwagę i odpowiedzialność

- Łącznie z policją sprawdziliśmy minionego weekendu 2 718 obiektów. Nie stwierdziliśmy w zasadzie nieprawidłowości - Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka poinformował o wynikach kontroli przestrzegania warunków sanitarnych m.in. w hotelach i obiektach gastronomicznych po złagodzeniu obostrzeń.

- Właściciele hoteli stanęli na wysokości zadania i zachowali się odpowiedzialnie. Za to im dziękuję. Natomiast obrazki, które widzieliśmy na ulicach Zakopanego pokazały, że wiele osób wychodząc z hoteli zachowywało się w sposób nieodpowiedzialny - powiedział Saczka na poniedziałkowej (15 lutego) konferencji prasowej.

- Dlatego apeluję do wszystkich o rozwagę i odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych, aby Zakopane nie stało się symbolem ponownego rozwoju pandemii. Tylko od naszego zachowania zależy, czy pandemia będzie się nadal rozwijała - dodał Krzysztof Saczka.

Te wskaźniki decydują o obostrzeniach

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że średni tygodniowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi obecnie 5 proc.

- Przy podejmowaniu kolejnych decyzji dotyczących obostrzeń będziemy się też kierowali liczbą zajętych łóżek covidowych oraz liczbą zgonów. Jeżeli te trzy wskaźniki łącznie będą się pogarszały, nie możemy wykluczyć przywracania niektórych obostrzeń - podkreślił Niedzielski.

Dodał, że z innych mutacji koronawirusa do tej pory w Polsce zidentyfikowany został tylko wariant brytyjski. - Badania na reprezentatywnej grupie 200 osób wskazują, że występowanie tego wariantu w naszym kraju można określić na ok. 5 proc. Ten poziom na razie nie jest niepokojący - powiedział minister zdrowia.

Wskazał, że łagodząc warunkowo niektóre restrykcje (od 12 lutego - red.) rząd „słuchał m.in. głosu przedsiębiorców, hotelarzy twierdzących, że czas luzować, bo jesteśmy odpowiedzialni i potrafimy się zachować, że będziemy się pilnowali”.

- I oto nadchodzi weekend w Zakopanem, z którego obrazki nie potwierdzają wielu takich deklaracji. W wprawdzie właściciele hoteli i obiektów gastronomicznych zachowali się odpowiedzialnie i przestrzegali zasad reżimu sanitarnego, ale nawet to nie zagwarantowało, by uniknąć sytuacji, które mogą zakończyć się przywróceniem obostrzeń - stwierdził szef resortu zdrowia.

W przyszłym tygodniu o szkołach

Poinformował, że wśród ok. 24 tys. nauczycieli testowanych na obecność koronawirusa wskaźnik zakażeń sięga ok. 2 proc. - To dowodzi, że przy przestrzeganiu zasad sanitarnych nie następuje jakieś gwałtowne przyspieszenie liczby zakażeń - powiedział Adam Niedzielski.

- W przyszłym tygodniu będziemy się zastanawiali, jakie podjąć decyzje i czy kolejne klasy będą mogły wrócić do szkół - podał minister zdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze