Minister Maląg: decyzja o otwarciu żłobków i przedszkoli jest fakultatywna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 maja 2020 11:06

Rząd dał możliwość samorządom otwarcia od 6 maja żłobków i przedszkoli. To decyzja fakultatywna; samorządy mogą zdecydować, że na ich terenie placówki te zostaną nadal zamknięte - mówiła w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Czy dzieci wrócą od 6 maja do żłobków i przedszkoli? Fot. Archiwum

Jak powiedziała na antenie Polskiego Radia, w decyzji dotyczącej otwarcia tych placówek przez samorządy należy wziąć pod uwagę m.in. sytuację epidemiologiczną na terenie danego samorządu, zaleca się także ograniczenie liczby dzieci w grupie, dostępność środków do dezynfekcji, nieprzyjmowanie dzieci z objawami choroby i ograniczenie możliwości przebywania dzieci na zewnątrz. Maląg zaznaczyła, że wytyczne te zostały przekazane samorządom.

Przypomniała, że jeśli rodzic nie będzie mógł posyłać dziecka z określonych powodów do żłobka czy przedszkola, otrzyma zasiłek opiekuńczy, przedłużony do 24 maja.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w tym tygodniu, że od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Ostateczne decyzje mają być podejmowane przez organy prowadzące te placówki przy uwzględnieniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

W odpowiedzi na to, część samorządowców zapowiedziała, że nie otworzy placówek od 6 maja.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wskazał, że samorządy nie mają możliwości skutecznej oceny, czy sytuacja epidemiczna jest bezpieczna, i nie mogą podejmować decyzji na temat znoszenia obostrzeń, m.in. ponownego otwierania przedszkoli i żłobków.

W czwartek m.in. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował, że jest mało prawdopodobne, iż żłobki i przedszkola zostaną otwarte w stolicy Dolnego Śląska w przyszłym tygodniu. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk ocenił, że otwarcie żłobków i przedszkoli 6 maja jest nierealne. Również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała, że miejskie żłobki i przedszkola nie wznowią działalności 6 maja. Podobne decyzje podjęły władze Gliwic, Chorzowa i Tychów (Śląskie).

Władze Bydgoszczy zapowiedziały, że miejskie żłobki i przedszkola zostaną otwarte najwcześniej 11 maja. Prezydent Torunia Michał Zaleski podkreślił w czwartek, że analizowana jest sytuacja w zakresie możliwości otworzenia żłobków i przedszkoli od 6 maja.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum