Minister Łukasz Szumowski odpowiada rezydentom

Autor: polskieradio24.pl/Rynek Zdrowia • • 09 września 2019 16:10

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że wzrost nakładów na służbę zdrowia realizowany jest szybciej, niż zobowiązuje do tego ustawa. W ten sposób odniósł się do ogłoszonego przez lekarzy z Porozumienia Rezydentów i Okręgowej Izby Lekarskiej kryzysu w służbie zdrowia.

Minister Łukasz Szumowski odpowiada rezydentom
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia przypomniał, że zawarte z rezydentami porozumienie jest realizowane. - Wszyscy jesteśmy zgodni, że nakłady na zdrowie w Polsce powinny być na europejskim poziomie. Wytyczyliśmy ścieżkę do 2024 roku, realizujemy ją z nadmiarem, więcej, niż musimy, a po 2024 roku jestem przekonany, że wzrost będzie jeszcze większy - mówił.

Łukasz Szumowski podkreślił, że za zmianami muszą iść pieniądze i tak się dzieje w każdym sektorze służby zdrowia. Podkreślił także, że przekraczanie wymogów ustawy w sprawie wzrostu nakładów na opiekę medyczną dowodzi, że jest to priorytetem rządu.

Zdaniem lekarzy jest sześć obszarów, które wymagają pilnych działań. Przede wszystkim chodzi o podwyższenie nakładów na system ochrony zdrowia do co najmniej 6,8 procent PKB do końca 2021 roku oraz 9 procent. PKB do końca 2030 r. Chcą również utworzenia wspólnego Ministerstwa Zdrowia i Polityki Społecznej już od nadchodzącej kadencji parlamentu.

Postulują także wprowadzenie maksymalnego czasu oczekiwania na pomoc lekarską lub badanie medyczne, a także zabezpieczenie miejsc opieki długoterminowej i geriatrii poprzez osiągnięcie średnich wskaźników Unii Europejskiej do 2024 roku.

Czytaj: polskieradio24.pl

Czytaj także: Lekarze żądają 9 proc. publicznych nakładów na zdrowie w 2030 roku

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze