Minister Czarnek obiecuje: nie będzie dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP05 sierpnia 2021 13:24

Minister Przemysław Czarnek zapewnił, że już 1 września uczniowie wrócą stacjonarnie do szkół. Nie zamierza jednak tolerować dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych.

Minister Czarnek chce, aby do szkół wrócili wszyscy bez względu na szczepienie. Fot. Shutterstock
  • Szef MEiN w rozmowie z "Kurierem Lubelskim" opowiedział o poczynionych przygotowaniach powrotu dzieci do szkół
  • Jednocześnie minister zapewnił, że nie jest entuzjastą obowiązkowych szczepień nauczycieli
  • - Chcemy, aby 1 września do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych - dodał minister

Powrót uczniów do szkół 1 września

Szef MEiN pytany był w wywiadzie m.in. o to, jak resort edukacji przygotowuje szkoły do powrotu uczniów w okresie ewentualnego wzrostu zachorowań. Odpowiadając Czarnek zapewnił, że jest w stałym kontakcie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. "Na regularnych spotkaniach rozmawiamy na temat możliwych scenariuszy i dzisiaj nie bierzemy pod uwagę żadnego innego, poza powrotem do szkół 1 września w trybie pełnym stacjonarnym" - powiedział.

Odniósł się też do pytania, czy zostanie wprowadzony obowiązek szczepień dla nauczycieli i uczniów. "Mamy sytuację, w której resort edukacji wraz z resortem zdrowia przygotowały priorytetowe szczepienia dla nauczycieli w pierwszej grupie jeszcze wiosną. Szybka rejestracja w naszym systemie SIO i wysoki poziom zaszczepienia w środowisku nauczycielskim zbliżony do 80 proc." - podał. "Gdyby wszystkie grupy społeczne podeszły do szczepień tak odpowiedzialnie jak nauczyciele, to mielibyśmy już odporność jako społeczeństwo" - wskazał.

- Te ponad 20 proc. niezaszczepionych nauczycieli też zachęcamy gorąco do szczepień. Jestem jednak przeciwnikiem wprowadzania obowiązku szczepień wśród nauczycieli. Dlatego chcemy, aby 1 września do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych - dodał Czarnek.

Nie będzie obowiązku szczepień?

Jak mówił, dobrze byłoby do akcji szczepień podejść bardzo rozsądnie i zachęcać, a nie straszyć, że nie wszyscy nauczyciele wrócą do szkoły.

- Powtarzam, wolą resortu edukacji jest, aby wszyscy nauczyciele wrócili do szkół 1 września. Również młodzież nie może być do szczepień przymuszana. Prowadzimy i będziemy prowadzić akcje informacyjne, będziemy zbierać informacje od rodziców na temat szczepień, by w trzecim tygodniu września zorganizować tam, gdzie będzie to potrzebne i gdzie będą sobie tego życzyć dyrektorzy, punkty szczepień w szkołach. To są zachęty, ale na pewno nie będzie przymusu - powiedział minister edukacji i nauki. 

Wytyczne MEiN w sprawie powrotu dzieci

Przypomnijmy, Ministerstwo Edukacji i Nauki za pośrednictwem swojej oficjalnej strony przekazało główne wytyczne dotyczące powrotu dzieci do szkół 1 września. Wśród rekomendacji znalazły się zapisy dotyczące m.in. organizacji zajęć.

Oprócz tego resort edukacji przypomniał, że pilną konieczność będą stanowić działania wychowawcze, wspierające kondycję psychiczną uczniów oraz profilaktyczne. Tego rodzaju działania zdaniem Ministerstwa mają być prowadzone zgodnie z zachowaniem reguł sanitarnych.

Czytaj: Wytyczne MEiN. Powrót do szkół 2021 możliwy pod sanitarnym rygorem

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum