Minister Czarnek o początku roku szkolnego: Nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP01 września 2021 12:35

Minister Czarnek zapowiada powrót do normalności w szkołach. Wciąż jednak zalecane są maseczki, zachowywanie dystansu i dezynfekcja, a także szczepienia uczniów.

Dzieciom i nauczycielom wciąż zaleca się zasadę DDM i szczepienia - tym, którzy nie mają przeciwwskazań. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
  • W dłuższym horyzoncie czasowym nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej w szkołach – powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek
  • Zastrzegł, że nie jest w stanie przewidzieć, jaka będzie sytuacja za 4-6 miesięcy
  • Zajęcia w szkołach odbywać się będą w reżimie sanitarnym

Nie da się przewidzieć kolejnych odmian koronawirusa

Szef MEiN pytany był w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy może powiedzieć z całą pewnością, że dzieci i młodzież spędzą rozpoczynający się rok szkolny w całości w murach szkół, ucząc się stacjonarnie.

- Z całą pewnością to na pewno nie, bo nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć tego, co będzie za 4, 5 czy 6 miesięcy, jakie będą kolejne odmiany koronawirusa i jak będą na nie działały szczepionki. Według obecnych przewidywań i modeli, które są analizowane w Ministerstwie Zdrowia, śmiało wracamy do nauki stacjonarnej - powiedział. Wyraził przekonanie, że także w dłuższym horyzoncie czasowym nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej. - Wracamy do normalności w szkołach - dodał.

Nowy rok szkolny w reżimie sanitarnym

W środę nowy rok szkolny w Polsce rozpoczyna 4,6 mln uczniów w 20 tys. szkołach. Ze względu na pandemię COVID-19 zajęcia w szkołach i placówkach oświatowych odbywać się będą w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi, które opracowało Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Główne rekomendacje zawarte w wytycznych sanitarnych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, obowiązujących od 1 września 2021 r., to szczepienie dla pracowników szkół i uczniów w określonych grupach wiekowych (powyżej 12 lat), dezynfekcja, dystans, higiena, maseczki, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu i wietrzenie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum