Minister Czarnek o nauce zdalnej: poza kilkom incydentami nie ma zagrożenia

Autor: oprac. MP • Źródło: RMF FM/Rynek Zdrowia07 września 2021 09:10

- Wydolność służby zdrowia jest na dużym poziomie, dlatego nie ma zagrożenia powrotu do nauki zdalnej - przekonuje minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek o nauce zdalnej: poza kilkom incydentami nie ma zagrożenia
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.PAP/Jacek Szydłowski
  • Minister edukacji i nauki przyznaje, że martwi go nadciągająca czwarta fala koronawirusa
  • Przemysław Czarnek przekonuje jednak, że nie ma zagrożenia powrotu uczniów do nauki zdalnej
  • Dyrektorzy szkół zbierają deklaracje od rodziców uczniów chętnych do szczepień przeciw Covid-19
  • Minister zapowiada powrót ferii zimowych z podziałem na województwa

Czwarta fala koronawirusa. Nie będzie powrotu do nauki zdalnej?

- Martwi mnie, że nadciąga czwarta fala, dlatego wdrażamy wszelkie środki bezpieczeństwa. Według przewidywań Ministerstwa Zdrowia, bo to ten resort odpowiada za politykę zdrowotną, nie ma w tej chwili zagrożenia przechodzenia na naukę zdalną. Poza kilkom incydentami, które się zdarzają - powiedział Przemysław Czarek w rozmowie z RMF FM.

Na pytanie skąd przekonanie, że nauka stacjonarna w szkołach zostanie utrzymana, minister przekonywał, że liczba osób hospitalizowanych będzie znacznie mniejsza niż było to w trakcie drugiej i trzeciej fali koronawirusa

- Jesteśmy w kontakcie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Dane statystyczne z resortu, a także z innych krajów pokazują, że choć zakażenia wzrastają, to liczba hospitalizacji jest na dużo niższym poziomie niż przy drugiej czy trzeciej fali. To pokazuje, że - poziomie i nie będzie takiego zagrożenia jak przy wcześniejszych falach. To było powodem przechodzenia na naukę zdalną, a nie ogniska zakażeń - tłumaczył minister.

Tymczasem media donoszą o kolejnych szkołach, w których uczniowie trafiają na kwarantannę i wracają do nauki zdalnej. Problem dotyczy placówek w Warszawie, Poznaniu, Grudziądzu czy Bydgoszczy.

Czytaj więcej: Przez koronawirusa wraca nauka zdalna. Lista szkół coraz dłuższa

Szczepienia w szkołach. Dyrektorzy zbierają deklaracje rodziców

Minister odniósł się również do szczepień w szkołach.

- W tym tygodniu dyrektorzy szkół zbierają deklaracje od rodziców, którzy chcieliby, aby ich dzieci zostały zaszczepione. Wtedy poznamy liczbę chętnych. Jeżeli będzie to duża liczba, wtedy dyrekcja będzie mogła organizować punkty szczepień w szkołach. W przypadku mniejszej liczby chętnych, dzieci będą kierowane do punktów ogólnodostępnych - powiedział Czarnek.

Ferie zimowe w Polsce. Będzie powrót do podziału na województwa?

Szef resortu pytany był również o ferie zimowe. Czy będzie powrót do podziału na województwa, co oznaczać będzie wydłużenie trwania ferii?

- Mamy jeszcze cztery miesiące, ale jeżeli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, wrócimy do tego, co było przed pandemią Będzie podział na województwa, tak aby globalnie ferie trwały sześć tygodni. To zwiększy dostęp do bazy wypoczynkowej w trakcie ich trwania - odpowiedział minister.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum