Minister Anna Moskwa: W Odrze nie ma rtęci, ale woda jest bardzo zasolona

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia13 sierpnia 2022 13:12

Oficjalne wyniki badań wody w Odrze, przekazane Polsce przez stronę niemiecką, nie potwierdziły skażenia tej rzeki rtęcią. Analizy wykazują natomiast wysokie zasolenie Odry - poinformowała w sobotę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Minister Anna Moskwa: W Odrze nie ma rtęci, ale woda jest bardzo zasolona
Skażenie Odry. Na zdj. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody w Odrze. Nie stwierdzono obecności rtęci - poinformowała w sobotę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa
  • Analizy po obu stronach granicy wykazują natomiast bardzo wysokie zasolenie Odry
  • Dla osoby, która pomoże we wskazaniu sprawcy skażenia Odry policja wyznaczyła 1 milion złotych nagrody

Minister Moskwa: analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie Odry

Nie sprawdziły się piątkowe informacje dotyczące domniemanego skażenia Odry rtęcią.

- Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne. Poinformujemy o kolejnych wnioskach - napisała w sobotę, 13 sierpnia na Twitterze Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Przypomnijmy, że od kilku dni z Odry wyławiane są tony śniętych ryb. Okoliczności zanieczyszczenia rzeki wyjaśniają nie tylko polskie inspektoraty ochrony środowiska i prokuratura, ale także i niemieckie władze. Wyniki badań śniętych ryb z Odry będą znane w niedzielę lub w poniedziałek.

Premier Morawiecki: trzeba jak najszybciej uporać się z tym nieszczęściem ekologicznym

13 sierpnia premier Mateusz Morawiecki prowadził w Gorzowie Wielkopolskim posiedzenie sztabu kryzysowego dotyczącego sytuacji na Odrze.

- Dla mnie najważniejsze jest to, żeby jak najszybciej uporać się z tym nieszczęściem ekologicznym. Ponieważ przyroda jest naszym wspólnym dziedzictwem, zrobimy wszystko, żeby minimalizować negatywne skutki. Zaangażowanie sił i środków jest naszym priorytetem - powiedział szef rządu.

- Moje zobowiązanie, to nie tylko znaleźć i ukarać sprawców, ale także w jak najkrótszym czasie zminimalizować straty i przywrócić pierwotny stan Odry. Wierzę, że uda się to osiągnąć jak najszybciej - dodał Morawiecki.

Po zakończeniu posiedzenia sztabu kryzysowego poinformowano, że dla osoby, która pomoże we wskazaniu sprawcy skażenia Odry policja wyznaczyła 1 milion złotych nagrody.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum