Minister Adam Niedzielski zapowiada program odbudowy zdrowia Polaków: "dobrze się nie dzieje"

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2020 11:24

- Zdrowie Polaków to nie tylko COVID-19 - mówił w środę (18 listopada) na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak stwierdził, główną przyczyną odnotowywanych obecnie zgonów są choroby kardiologiczne i onkologiczne. - W czasie epidemii zgony z innych tytułów niż covidowe przyrastają. Jednocześnie otrzymujemy wiele sygnałów dot. ograniczeń dostępu do ochrony zdrowia - przyznał Niedzielski.

Minister Adam Niedzielski zapowiada program odbudowy zdrowia Polaków: "dobrze się nie dzieje"
Minister zdrowia Adam Niedzielski: Resort przygotował program odbudowy zdrowia Polaków. Fot. TT/MZ

Minister potwierdził, że statystyki pokazują, iż przyrastają zgony z innych przyczyn niż COVID-19. "To jest obiektem niepokoju i troski ministra zdrowia i całego rządu. Dlatego bacznie przyglądamy się, co się dzieje z systemem ochrony zdrowia i mamy sygnały, że dobrze się nie dzieje" - przyznał Niedzielski.

Jako przyczyny ograniczenia dostępu do leczenia wymienił przekształcenie łózek szpitalnych w covidowe, ale też wprowadzenie na szeroką skalę teleporad, które "zdominowały możliwość kontaktu z lekarzem". Minister przypomniał, że zlecił NFZ monitorowanie dostępu do placówek podstawowej opieki zdrowotnej - sprawdzanie, czy można się dodzwonić i kontrolowanie tych placówek, w których są problemy z kontaktem.

Poinformował, że pracujący przy resorcie zespół opracował wytyczne, kiedy teleporada powinna być stosowana, a kiedy nie. - Dostępność lekarza czy POZ, czy specjalisty ma swój wymiar odbijający się na zdrowiu Polaków. Zachorowania wykrywane są później, nie jest prowadzona odpowiednia profilaktyka - mówił.

Zwrócił uwagę, że problemem jest też strach, zwłaszcza osób z chorobami współistniejącymi, które są w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, przed wizytą u lekarza. - Apelujemy, że hasło "zostań w domu" nie dotyczy kontynuacji leczenia, nie dotyczy sytuacji, gdy źle się czujemy. Lekarza trzeba odwiedzać - powiedział Niedzielski.

Jak powiedział minister, resort przygotował program odbudowy zdrowia Polaków.

- Ten program będzie prawdopodobnie inicjowany od początku stycznia 2021 r., ale mamy gotowe jego fundamentalne założenia: wprowadzony zostanie bilans 40-latka, zniesienie limitów świadczeń w AOS, rozbudowa Krajowej Sieci Onkologicznej i powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej, rozbudowa psychiatrycznej opieki środowiskowej dla dzieci i dorosłych - mówił minister.

- Pandemia, jak wskazują badania, ma ogromne znaczenie także dla zdrowia psychicznego Polaków, szczególnie dla młodzieży. Będą organizowane ośrodki opieki środowiskowej, aby zmienić stygmatyzujący model opieki szpitalnej - dodał Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum