Minimalne wynagrodzenia pracowników medycznych: resort nie planuje ustępstw?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2018 13:45

Prace nad nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników wykonujących zawody medyczne toczą się w zespole ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego. Związkowcy poza podwyżkami domagają się objęcia jej zapisami wszystkich pracowników placówek medycznych, również administracyjnych i technicznych. MZ jednak nie planuje ustępstw.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W lutym br. MZ zaproponowało projekt, zaakceptowany przez resorty pracy i finansów, który przewidywał przede wszystkim objęcie zapisami ustawy kolejnej grupy  - pracowników działalności podstawowej, którzy nie wykonują zawodów medycznych, ale pośrednio biorą udział w procesie leczenia (np. rejestratorki czy salowe).

Jednak, zdaniem związkowców, to stanowczo za mało. Liczyli na podwyżki minimalnych stawek. Ale projekt noweli nie przewiduje ani podniesienia wskaźników, ani kwoty bazowej, w oparciu o które wylicza się wynagrodzenia - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Zgodnie ze stanowiskiem MZ oczekiwania związkowców są zbyt kosztowne i nie ma na nie zgody ministra finansów. Resort zaproponował natomiast „dyskusję w szerszym kontekście”, m.in. o dodatkach za określone zobowiązania, stypendiach dla absolwentów kierunków medycznych czy odciążeniu od obowiązków przez personel pomocniczy.

Według DGP oznacza to, że MZ nie pójdzie na żadne ustępstwa, a szersza dyskusja jest "zamiennikiem". Zdaniem Marii Ochman, szefowej sekcji zdrowotnej w NSZZ „Solidarność”, przyjęcie ustawy w obecnym kształcie wywoła niepokoje społeczne. Zgodzili się z nią przedstawiciele OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum