
Lekarze i lekarze dentyści, którzy uzyskali kwalifikacje medyczne poza terytorium państw członkowskich UE i nie uzyskali specjalizacji, otrzymują czasowe pozwolenie do wykonywania zawodu w Polsce - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w czwartek (21 stycznia).
- Dotychczas do Ministerstwa Zdrowia wpłynęły tylko 34 wnioski od lekarzy spoza UE w sprawie podjęcia pracy w Polsce na uproszczonych zasadach
- System dopuszczania do wykonywania zawodu lekarza w Polsce przez obcokrajowców spoza UE był skomplikowany. - Uproszczone procedury i zachowują gwarancje wiedzy i odpowiedniego procesu kształcenia - zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski
- Lekarze spoza UE mogą pracować w Polsce na uproszczonych zasadach maksymalnie 5 lat. Po tym okresie, jeżeli nie spełnią wszystkich warunków kwalifikacyjnych, tracą uprawnienia zawodowe
Przypomnijmy, że od początku 2021 r. obowiązują przepisy ułatwiające zatrudnianie w Polsce medyków spoza Unii Europejskiej.
Na razie nadmiaru chętnych nie widać
W czwartek pięciu lekarzy z Białorusi i Ukrainy otrzymało z rąk ministra Niedzielskiego dokument poświadczający prawo do wykonywania zawodu lekarza w Polsce. Uprawnienia te uzyskali: anestezjolog, specjalista chorób wewnętrznych, chirurg, urolog, pediatra.
Szef resortu zdrowia przypomniał, że prawo do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty w trybie uproszczonym zostało wprowadzone pod koniec 2020 r. Przepisy definiują trzy warianty uzyskania prawa do wykonywania zawodu.
21 stycznia pięciu lekarzy z Białorusi i Ukrainy otrzymało z rąk ministra Adama Niedzielskiego dokument poświadczający prawo do wykonywania zawodu lekarza w Polsce. - Mam nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie zachęci inne osoby, które posiadają zdobyte w krajach spoza UE uprawnienia do wykonywania zawodu, a pracują już w Polsce, do skorzystania z proponowanej przez nas procedury - powiedział szef resortu zdrowia.
- Lekarze, w ramach każdego z tych wariantów, mogą pracować w Polsce na uproszczonych zasadach maksymalnie 5 lat. Po tym okresie, jeżeli nie spełnią wszystkich warunków kwalifikacyjnych, tak jak ma to miejsce w przypadku każdego lekarza, tracą uprawnienia zawodowe - podkreślił minister zdrowia.
Poinformował, że dotychczas do Ministerstwa Zdrowia wpłynęły tylko 34 wnioski od lekarzy spoza UE w sprawie podjęcia pracy w Polsce: 12 dotyczy lekarzy dentystów.
- 5 postępowań zostało zakończonych, a pozostałe wnioski są procedowane przez konsultantów krajowych. W wypadku dwudziestu wniosków pojawiły się pewne braki w dokumentacji, dlatego też zostały one zwrócone w celu uzupełnienia - powiedział Adam Niedzielski.
To zachęci kolejnych lekarzy spoza UE?
Dodał: - Mam nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie zachęci też inne osoby, które posiadają zdobyte w krajach spoza UE uprawnienia do wykonywania zawodu, a pracują już w Polsce, do skorzystania z proponowanej przez nas procedury.
Zwracał uwagę, że do tej pory system dopuszczania do wykonywania zawodu był skomplikowany. - Trzeba było przystąpić do nostryfikacji dyplomu na jednej z uczelni medycznych, potem konieczne było odbycie stażu podyplomowego lub uznanie stażu podyplomowego realizowanego za granicą. Następnie była konieczność zdania egzaminu lekarskiego, czy lekarsko-dentystycznego i egzamin z języka polskiego - wyliczał szef resortu zdrowia.
Podkreślał, że tak wiele wymogów tworzyło "poważne bariery w dostępie (do wykonywania zawodu - red.)". - Uproszczone procedury i wprowadzone zmiany zachowują gwarancje wiedzy i odpowiedniego procesu kształcenia - zapewnił szef resortu zdrowia.
Ustawa, która nadal wywołuje sporo kontrowersji
Znowelizowane w listopadzie 2020 r. przepisy ustawy dotyczącej zapewnienia kadr medycznych w okresie epidemii przewidują możliwość zatrudniania na uprzywilejowanych zasadach kadr medycznych spoza Unii Europejskiej, w tym przedstawicieli takich zawodów jak: lekarz, pielęgniarka, położna, czy ratownik medyczny.
Wnioskodawcy muszą poświadczyć, że w zawodzie pracują od co najmniej trzech lat i praktykę odbywali nie później niż pięć lat temu. Ponadto taki lekarz musi mieć ukończone szkolenie specjalizacyjne i dokumenty od swojego poprzedniego pracodawcy, potwierdzające, że wykonywał tam działalność leczniczą. Ostatni warunek do spełnienia to umiejętność posługiwania się językiem polskim.
Przeciwko uproszczonym zasadom przyznawana prawa wykonywana zawodów medycznych spoza UE opowiedziały się samorządy zawodowe lekarzy, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów.
Ich zdaniem przyjęte rozwiązania „nie gwarantują rzeczywistej weryfikacji kwalifikacji osób dopuszczanych do wykonywania zawodów medycznych, aktualności posiadanej przez nich wiedzy medycznej ani nawet ich zdolności do komunikowania się z pacjentem w języku polskim”.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 11:05 MZ: 4786 nowych zakażeń koronawirusem, więcej zajętych respiratorów i łóżek covidowych
- 10:30 Prof. Flisiak wyjaśnia skąd tak duża liczba zakażeń na północy Polski
- 10:10 Prof. Horban: jesteśmy na fali wznoszącej, może warto wstrzymać szczepienia nauczycieli?
- 09:50 Grzesiowski: obecnie więcej chorych trafia do szpitali i wymaga wsparcia respiratorem
- 09:02 Niedzielski: nie chcemy zamykać kraju, interwencje raczej na poziomie regionalnym
- 08:48 Naukowcy z Poznania badają nastawienie Polaków do szczepionek przeciw COVID-19
- 08:33 Sondaż: zwolennicy ograniczenia prawa do aborcji to głównie widzowie "Wiadomości" TVP i TVP Info
- 08:15 Minister zdrowia przedstawi w poniedziałek Plan dla Chorób Rzadkich
- 08:01 Wlk. Brytania: ponad 20 mln osób otrzymało pierwszą dawkę szczepionki
- 07:31 Sztuczna inteligencja wesprze w diagnozie schizofrenii, a może i autyzmu?
- 05:55 Kpt. dr Siewiera: pandemia mówi "sprawdzam". Włoscy lekarze rodzinni nie zawiedli
- ND, 16:05 Czechy zaczną szczepienia Sputnikiem V, nie czekając na zgodę unijnej agencji EMA
- 1 Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce to 1 706 986, zmarło 43 769 pacjentów
- 2 Koronawirus już nam niestraszny? „Polacy nie nauczyli się niczego poza kombinowaniem”
- 3 To nie jest żart: lekarzom ze specjalizacją rząd zaproponował 19 zł podwyżki. Brutto
- 4 Sanepid kontroluje największy hotel w Mikołajkach. "Paranoja"
- 5 MZ przekłada termin przygotowania założeń ustawy rewolucjonizującej szpitalnictwo
- 6 Witamina D w suplementach diety - są nowe zalecenia dotyczące maksymalnej zawartości
- 7 Będzie dodatkowa dawka szczepionki Pfizera? "Wiele schematów szczepień opiera się o trzy podania"
- 8 AOTMiT: pierwszy wykaz leków do sfinansowania przez Fundusz Medyczny, m.in. w terapii SMA
- 9 SMA: koniec zbiórek w sieci na terapię genową? Jest decyzja agencji ws. refundacji
- 10 Pandemia skraca życie chorym na nowotwory. Najgorsze jeszcze przed nami
- 11 Rok z pandemią. "Koronawirus po godz. 15 ma wolne, spędza czas z rodziną"
- 12 "Ekstremalnie duży" poziom przeciwciał po drugiej dawce szczepionki. Psychoterapeuta ujawnia swoje wyniki
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych