Dziś posiedzenie Komisji senackiej. Miłkowski w Sejmie o Odrze: co ze zdrowiem publicznym?

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia18 sierpnia 2022 06:30

Dziś posiedzenie Komisji senackiej. Miłkowski w Sejmie o Odrze: co ze zdrowiem publicznym?
Wiceminister Maciej Miłkowski. PAP/Mateusz Marek
  • Dziś - 18 sierpnia - w Senacie zbierze się Komisja Nadzwyczajna ds. Zmian Klimatu
  • Wysłucha informacji o katastrofie ekologicznej na Odrze, zagrożeniach i podjętych działaniach
  • Wczoraj, 17 sierpnia, zwołano połączone posiedzenie sejmowych Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa
  • Szeroko omawiano sytuację związaną z zatruciem Odry, w tym o konsekwencjach dla środowiska i zdrowia ludzi
  • Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski obecny na posiedzeniu przypomniał, że m.in. za monitoring wody pitnej i ryb odpowiada Główny Inspektor Sanitarny

Czy skażenie Odry jest groźne dla ludzi?

Na czwartek 18 sierpnia zwołano posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu. Komisja będzie obradować od godz. 12.00. Wysłucha informacji o katastrofie ekologicznej na Odrze, możliwych zagrożeniach i podjętych działaniach. Wczoraj w podobnym temacie debatowano przez kilka godzin w Sejmie, w trakcie połączonego posiedzenia sejmowych Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski był pytany o to, czy skażenie Odry jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego.  Przypomniał, że za monitoring odpowiada Główna Inspekcja Sanitarna.

- Wszystkiego nie monitorujemy, ponieważ zakresy odpowiedzialności są bardzo jasne. Główna Inspekcja Sanitarna w Polsce odpowiada za monitoring ujęć wody pitnej przeznaczonej do spożycia i to realizuje zawsze na bieżąco.  Inspekcja sprawuje również stały nadzór nad bezpieczeństwem żywności, w tym przypadku nadzór nad sprzedażą żywności na targach, w sklepach, pod kątem dokumentacji, produktów przeznaczonych do spożycia i źródła pochodzenia oraz wyglądu i jakości. Sprawuje tez nadzór ad kąpieliskami - wyjaśnił Miłkowski. Informacje szczegółową przekazała minister Izabela Kucharska, nadzorująca inspekcję sanitarną.
- Państwowa Inspekcja sanitarna przeprowadziła w związku z sytuacją na Odrze ponad 630 kontroli zakładów żywienia zbiorowego otwartego, punktów małej gastronomii, targowisk w kierunku potencjalnego ryzyka wprowadzania do obrotu ryb niewiadomego pochodzenia. Nie stwierdziliśmy w obrocie ani w sprzedaży takich produktów, ani nie stwierdziliśmy niskiej czy niewłaściwej jakości takich produktów  - mówiła Kucharska. - Jeśli chodzi o kąpieliska to mamy je oczywiście mamy wszystkie pod nadzorem, natomiast bezpośrednio na przebiegu rzeki Odry nie ma zlokalizowanych kąpielisk ani miejsc i przeznaczonych używanych okazjonalnie do kąpieli.

Kucharska dodała, że wojewoda zachodniopomorski zamknął 5 kąpielisk zasilanhych wodą z Odry

- Mamy jeszcze jedno w dolnośląskim kąpielisko usytuowane blisko, bo około 120 m w linii prostej i tam były pobrane próbki do badań chemicznych. Nie stwierdziliśmy przekroczeń w zakresie badanych parametrów - poinformowała Kucharska.

Izabela Kucharska poinformowała również, że badania przeprowadzono w 382 ujęciach wody. W 70 proc. dotyczyło to ujęć głębinowych. Pobieranych było od jednej do pięciu próbek. W każdej próbce oznaczano od 26 do 30 parametrów chemicznych i fizykochemicznych.

- Nie stwierdziliśmy przekroczeń tych parametrów – powiedziała.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum