Miłkowski: oszczędności, jakie poczynimy, będą przeznaczane na nowe terapie

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2019 20:02

- Jeśli uda nam się uzyskać oszczędności na niektórych technologiach, na przykład biopodobnych, wtedy możemy je przesunąć na sfinansowanie leków, które nie mają żadnych odpowiedników. Wszystkie oszczędności, jakie poczynimy, będą szły na nowe terapie, w tym programy lekowe - deklaruje wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

Miłkowski: oszczędności, jakie poczynimy, będą przeznaczane na nowe terapie
Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia; FOT. PTWP

- Wszystkie pytania dotyczące polityki lekowej łączą się z budżetem i z finansowaniem. Ale nasz budżet nie jest nieograniczony. Wydaje mi się, że jeśli eksperci uznali zasadność refundacji danych technologii, to powinniśmy je kupować w pierwszej kolejności. Należy też dodać, że pozytywna decyzja AOTMiT nie gwarantuje, że mamy zapewnione środki finansowe w budżecie państwa na leczenie 100 procent pacjentów daną technologią - mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas sesji "Polityka lekowa w Polsce w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca).

Zwracał uwagę, że pozytywna rekomendacja AOTMiT nie oznacza gwarancji dodatkowych środków na te leki w systemie państwa, ani nie generuje zmian ustawowych w postaci wzrostu nakładów na ochronę zdrowia.

- Ważne jest, że jeśli już lek dostanie decyzję refundacyjną, to powinien być dostępny, aby wszyscy pacjenci, którzy mają wskazania do tego leku, mieli możliwość dołączenia tej terapii. Tymczasem ze względów finansowych czasami tak nie było - przyznał wiceminister zdrowia.

I dodał: - Być może wynikało to z błędnie podpisanych porozumień podziału ryzyka (negocjowanych z producentami leków - red.). Chętnie dałbym pozytywne decyzje wszystkim lekom, ale pod warunkiem, że za wszystkie wydatki powyżej umów z NFZ zapłacą ich producenci. Wtedy niech szpitale leczą zgodnie z wytycznymi europejskimi czy amerykańskimi. Myślę jednak, że na takie warunki firmy by się nie zgodziły - zauważył Maciej Miłkowski.

Wskazywał, tylko tylko nieliczne, najbardziej zamożne państwa natychmiast dostosowują się do wszystkich standardów terapii. Zaznaczył, że nawet niemieckiej czy francuskiej gospodarki nie stać na refundację każdej technologii medycznej od razu po jej wejściu na rynek.

- Jesteśmy krajem biedniejszym i musimy gospodarować lepiej niż inne państwa, dlatego tak istotna jest rola Komisji Ekonomicznej. Jeśli udaje nam się uzyskać oszczędności na niektórych technologiach, na przykład dzięki lekom biopodobnym, wtedy możemy je przesunąć na sfinansowanie leków, które nie mają żadnych odpowiedników. Wszystkie oszczędności, jakie poczynimy, będą szły na nowe terapie, w tym m.in. na programy lekowe i zwiększenie ich zakresów - zapewniał Maciej Miłkowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum