Milion złotych za wskazanie sprawcy zanieczyszczenia Odry. Jak postępować przy zatruciu skażoną wodą

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia13 sierpnia 2022 11:30

Odra. Sprawę gigantycznego zanieczyszczenia Odry wyjaśniają inspektoraty ochrony środowiska i prokuratura. 13 sierpnia premier Mateusz Morawiecki prowadził posiedzenie sztabu kryzysowego dotyczące sytuacji na tej rzece. Dla osoby, która pomoże we wskazaniu sprawcy skażenia Odry policja wyznaczyła 1 milion zł nagrody.

Milion złotych za wskazanie sprawcy zanieczyszczenia Odry. Jak postępować przy zatruciu skażoną wodą
Pomór ryb w Odrze to skutek chemicznego skażenia tej rzeki Fot. PAP/Lech Muszyński
  • Zanieczyszczenie, jakie pojawiło się w Odrze, doprowadziło do masowego śnięcia ryb
  • Jak podał Onet, niemieckie państwowe laboratorium zbadało próbki wody z tej rzeki. Poinformowano, że w wodzie jest wysoka obecność rtęci
  • Według naszej aparatury i próbek, które były pobrane, nie potwierdzamy zawartości rtęci w Odrze - zapewniał w Radiu ZET wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba
  • Dla osoby, która pomoże we wskazaniu sprawcy skażenia Odry policja wyznaczyła 1 milion złotych nagrody

Odra. Tony śniętych ryb. Rtęci nie ma, ale jest bardzo wysokie zasolenie

Od kilku dni mieszkańcy terenów nadodrzańskich informują o odkryciu ton śniętych ryb w Odrze. Znaleziono także martwe ptaki oraz bobry. Sprawę badają nie tylko polskie inspektoraty ochrony środowiska i prokuratura, ale także i niemieckie władze.

Premier Mateusz Morawiecki podjął w piątek, 12 sierpnia decyzję o dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy, oraz szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Ma to związek ze skażeniem Odry.

Przypomnijmy, że zanieczyszczenie, jakie pojawiło się w Odrze, doprowadziło do masowego śnięcia ryb. Jak podawał portal Onet, niemieckie państwowe laboratorium zbadało próbki wody z tej rzeki. Poinformowano, że w wodzie jest wysoka obecność rtęci. 

- Według naszej aparatury i próbek, które były pobrane, nie potwierdzamy zawartości rtęci w Odrze - zapewniał w piątek wieczorem w Radiu ZET wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Również oficjalne wyniki badań wody w Odrze, przekazane Polsce przez stronę niemiecką w sobotę, jednak nie potwierdziły skażenia tej rzeki rtęcią. - Analizy wykazują natomiast wysokie zasolenie Odry - poinformowała w sobotę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Także 13 sierpnia Mateusz Morawiecki prowadził w Gorzowie Wielkopolskim posiedzenie sztabu kryzysowego dotyczące sytuacji na Odrze.

"Ten dramat ekologiczny, który się dzieje, jest bardzo poważny"

- Codziennie odbieram raporty na temat obecnej sytuacji. Ten dramat ekologiczny, który się dzieje, jest bardzo poważny. Jest ogromnym wyzwaniem dla całego państwa - powiedział szef rządu cytowany na Twitterze przez Kancelarię Premiera.

- Dla mnie najważniejsze jest to, żeby jak najszybciej uporać się z tym nieszczęściem ekologicznym. Ponieważ przyroda jest naszym wspólnym dziedzictwem, zrobimy wszystko, żeby minimalizować negatywne skutki. Zaangażowanie sił i środków jest naszym priorytetem - zaznaczył premier.

- Proszę też wszystkie siły polityczne, aby to nasze wspólne dobro, jakim jest środowisko naturalne, nie było wykorzystywane do celów politycznych. Chcemy w ponadpolitycznym trybie przystąpić do eliminowania skutków tej klęski ekologicznej - powiedział.

I dodał: - Moje zobowiązanie, to nie tylko znaleźć i ukarać sprawców, ale także w jak najkrótszym czasie zminimalizować straty i przywrócić pierwotny stan Odry. Wierzę, że uda się to osiągnąć jak najszybciej.

1 milion złotych nagrody za wskazanie sprawcy skażenia Odry

Po zakończeniu posiedzenia sztabu kryzysowego poinformowano, że dla osoby, która pomoże we wskazaniu sprawcy skażenia Odry policja wyznaczyła 1 milion zł złotych nagrody.

Wyniki badań śniętych ryb z Odry będą znane w niedzielę lub w poniedziałek rano. Sprawę gigantycznego zanieczyszczenia tej rzeki wyjaśniają inspektoraty ochrony środowiska i prokuratura.

- Jeśli potwierdzi się obecność związków rtęci w wodach Odry, to poważne zagrożenie dla ludzi. Rtęć jest toksyczna szczególnie dla dzieci i kobiet w ciąży, uszkadza mózg, nerki, jelita. Rtęć wchłania się przez skórę, drogi oddechowe, układ pokarmowy. Należy zachować ostrożność - napisał na Twitterze lekarz, dr Paweł Grzesiowski.

Jak postępować w przypadku zatrucia wskutek kontaktu ze skażoną wodą z Odry

W związku z obecną sytuacją dotyczącą zatrucia rzeki Odry, licznymi pytaniami pacjentów oraz dezinformacją w internecie, Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu wydała komunikat, w którym radzi, jak postępować w przypadku zatrucia wskutek kontaktu ze skażoną wodą z tej rzeki:

  • Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy zatrucia, pilnie udaj się do lekarza
  • NIE stosuj na własną rękę "leków na odtrucie" polecanych w mediach społecznościowych i internecie
  • W aptekach NIE są dostępne leki na silne zatrucie chemiczne
  • Płyn Lugola NIE jest lekiem na zatrucie chemiczne, w tym na zatrucie rtęcią.

Szef firmy Jack-Pol: Nie mamy nic wspólnego z tą katastrofą ekologiczną

W mediach pojawiły się informacje, że skażenie Odry może być związane z działalnością firmy Jack-Pol produkującej wyroby papiernicze. - Nie mamy nic wspólnego z tą katastrofą ekologiczną - napisał w oficjalnym oświadczeniu Jacek Woźniak, prezes spółki Jack-Pol.

- W imieniu zarządu i pracowników spółki Jack-Pol, zwracamy się z apelem, aby zaprzestać wysuwania pod adresem spółki Jack-Pol nieprawdziwych informacji oraz formułowania oskarżeń w związku z zaistniałą sytuacją śniętych ryb w rzece Odrze - pisze szef Jack-Polu.

Dodaje, że jego spółka „w procesie produkcji przestrzega zasad ekologii, co więcej przetwarza sortowaną makulaturę na wyroby higieniczne. Wszystkie materiały i surowce spółki Jack-Pol przeznaczone do produkcji posiadają certyfikaty ekologiczne”.

- W procesie produkcji nie są stosowane środki do wybielania surowca ani rtęć i jej pochodne, ani mezytylen ani inne trucizny - czytamy w oświadczeniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum